Citat:
Ursprungligen postat av
Lower3rd
Tack, enig med dig. Har själv bott i fyra olika europeiska storstäder i tre olika länder som alla har en mycket stor del invandrare (1a, 2a och 3e generation). Samtliga dessa städer har enklaver (eller 'innanförskapsområden' som någon skrev tidigare) där samhället helt enkelt gett upp angående integration; man vet att de som lever där aldrig kommer att bli en del av det övriga samhället. Och man låter det vara så. Visst, det finns massor med kriminalitet men det hanteras internt. Och de som bor och lever där verkar trivas rätt bra - de har återskapat sitt gamla hemland i sitt nya hemland.
Jag tror dock att Sverige aldrig kommer att ta den vägen; vårt inbyggda behov av att styra/fixa/ordna (yes, social ingenjörskonst) är alldeles för starkt. Utöver det har vi världens mest absurda sociala skyddsnät som ger alla samma rättigheter även om du aldrig har eller aldrig kommer att bidra till detta skyddsnät.
Det är viktigt att vi tar en titt på World Value Survey; Sverige är ett extremt land i den allra yttersta kanten på sekularising, självförverkligande och tron på offentliga myndigheter, och de flesta som kommit de senaste åren är i skarp kontrast där mat, tak över huvudet och allmän misstro mot allt offentligt regerar. Och får man då betalt utan att arbeta + får än mer betalt om man fortsätter producera barn; varför ta ett riktigt jobb?
Om man inte förstår att detta är en gigantisk motsättning (vilket inte är PK) är man i trubbel. Och Sverige är väl i trubbel?
Bra resonemang. Jag tror också att Sverige aldrig kan få tillbaka sådana bostadsområden som finns i kontinentaleuropa. Vi är för ordningsamma, vill fixa och ha det fräscht och modernt. Dessutom som du säger finns ändå de här enklaverna även ute i Europa. Se bara på Londons eller Paris förorter. Där ligger egentligen Sverige i lä eftersom de har haft den här utvecklingen längre tid. Men vilken är intressant i sammanhanget, kriminaliteten är högre här, speciellt skjutningar och sprängningar.
Jag tror man ska kolla som du är inne på mentalitet, graden av individualism och sekularism. Här sticker Sverige ut ordentligt och det kan förklara till viss del att segregationen förstärks här. Som jag har sagt många gånger. Sverige är egentligen det sämsta landet i Europa för att ta emot mängder med flyktingar. Vi sticker ut på nästan alla plan vilket gör det svårare för invandrare. Vänstern tror att vi är någon form av standard, nästan som en innehållslös behållare att stoppa in vad som helst i och ut kommer en svensk.
Innanförskapsområden ja, det var undertecknad som myntade det begreppet tidigare i tråden