Citat:
Ursprungligen postat av
Sleipner08
Jag misstänker att JL kommer diagnostiseras som:
Paranoid schitzofren med narcissistisk/psykopatisk personlighetsstörning och ev autismspektrumdiagnos kanske även bokstäver.
Här garderas det med kryss, det är tydligt det! Schizofreni är en psykisk sjukdom, narcissistisk personlighetsstörning är just en personlighetsstörning och autism en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning. Psykopati är som jag påpekat tidigare inte en diagnos i sig utan ett mer lösligt begrepp i psykiatriska sammanhang ehuru i regel brukar avses antisocial personlighetsstörning. "Bokstäver" är bokstäver och ingen diagnoskategori i sig. Lol.
Citat:
Varför narcissist? Han önskade att stå i centrum och få uppmärksamhet. Annars hade han inte ringt och uppgivit det som skrivits. Psykopatiska drag? Det verkar inte funnits några direkta känslor inblandade om man hugger sin bästa vän med yxa.
Önskan att stå i centrum är inte entydigt detsamma som narcissism. Brist på känslor eller snarare brist på empati är ett stigma för nästa samtliga former av personlighetsstörningar.
Citat:
Paranoid schitzofren är en ren gissning har mött på detta innan det kan ha debuterat inom någon vecka innan.
Vet man
Är inte ovanligt att psykossjukdomar debuterar och manifesteras om man röker på och tar andra kemiska preparat samtidigt.
Personlighetsstörningar och neuropsykiatriska funktionsnedsättningar uppkommer inte av att individen "rökt på"; här finns ett betydande inslag av genetiska faktorer. Psykos är ett psykiatrisk tillstånd som kan vara av övergående art, återkommande eller ihållande beroende på diagnostyp.
"[R]en gissning" är ungefär det rätta uttrycket...