Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
På vilket sätt? Hur kan moralen bland människor som tror på att den starkaste överlever utveckla en god moral?
T.ex. använde sig Hitler av Darwins tankar att den starkaste rasen överlever, och att tyskar måste vara renrasiga och oövervinnerliga för att kunna få maktherravälde, och han hade rätt i sak, men är det moraliskt rätt bara för att den som har makten och styrkan ska kunna köra över den svaga?
Man kan se i naturprogram att lejonet tar den svaga i gruppen, eller t.o.m. dödar konkurrenternas ungar, det är evolutionsteorin i ett nötskal, ska människor också tänka i dom banorna? Är evolutionsteorin det som gäller i samhället? Är evolutionsteorin det som människor ska hålla sig till och anse att det är sanningen?
Eller ska vi ignorera evolutionsteorin?
Evolutionsteorin säger inte att den starkaste överlever. (ibland är det bara att vara stark, ibland är det bra att vara snabb, ibland är det bra att se bra i mörker, o.s.v.)
Nej, människor ska inte tänka i de banor du beskriver i jämförelsen med lejon.
För tionde gången: evolutionsteorin beskriver livets mångfald. Att vi kan tycka att teorin är grym är irrelevant, på samma sätt som vi kan tycka att det är grymt att gravitation dödat tusentals människor och djur.