2019-07-23, 20:21
  #445
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av agoggoge
Det vi kallar "lovlighetsåldern" i Sverige avser att svenska ungdomar får ha sex med varandra från 15 års ålder. De är fortfarande minderåriga och äldre personer får inte ha sex med minderåriga. Alla under 18 år betraktas som barn juridiskt och bemöts som barn i rättsväsendet. Det går inte för sig att ta minderåriga till Sverige under sken av att de är gifta lagligt i sina förra hemländer. Sociala myndigheter tar hand om minderåriga (med eller utan barn) och separerar dem från sina familjer.
Du får - oavsett ålder - ha sex med alla som fyllt femton i Sverige. Det finns ingen lag som säger det du hävdar.
Det du INTE får göra är att fota eller filma, för gränsen för barnpornografi går däremot vid 18...
Citera
2019-07-23, 20:23
  #446
Medlem
CarlosRexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av chlimi
Och det här verkar vara mamman:
https://www.facebook.com/lisa.savell.1

Finns ett antal barn-bilder på Savanna där för 9 år sen. Men jag personligen har svårt att bedöma hur gammal hon är på de bilderna.

Bild från augusti 2009 där ser hon ut att vara 6 år så hon är nog 15-16 år nu.
Citera
2019-07-23, 20:23
  #447
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Janne6304
Med andra ord ingen pedofil inblandad då.....

De som groomar människor som inte är byxmyndiga brukar kallas pedofiler ja.
Citera
2019-07-23, 20:24
  #448
Medlem
Raktinyllets avatar
Skrämmande att så många i tråden blir så kränkta för att vissa kallar snubben för pedofil.
Citera
2019-07-23, 20:24
  #449
Medlem
Newkies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Old-Crow
Att som vuxen sätta på en 14-åring är vidrigt, idiotiskt och lyckligtvis straffbart i civiliserade länder men det gör honom knappast till pedofil. Fan vad folk är dåligt pålästa!

Är bara som som faktiskt har det intresset för barn som bryr sig...

Vi andra tycker det är vidrigt oavsett..
Citera
2019-07-23, 20:25
  #450
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Ajara
De som groomar människor som inte är byxmyndiga brukar kallas pedofiler ja.
NJa, inte om dom har kommit in i puberteten eller lämnat den som vederbörande har gjort.
En sak är att grooma, men för det är man inte pedofil.
Citera
2019-07-23, 20:25
  #451
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CarlosRex
Bild från augusti 2009 där ser hon ut att vara 6 år så hon är nog 15-16 år nu.
Men om hon såg ut att vara det 2013 också då? Men skaka fram åldern på människan någon gång, det borde väl finnas på någon amerikansk site?
Citera
2019-07-23, 20:27
  #452
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Janne6304
NJa, inte om dom har kommit in i puberteten eller lämnat den som vederbörande har gjort.
En sak är att grooma, men för det är man inte pedofil.

De som knullar med barn är pedofiler. Du verkar ha stort behov av att tänja ut begreppet som en gummisnodd i alla fall.
Citera
2019-07-23, 20:37
  #453
Medlem
Vedklyvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raktinyllet
Skrämmande att så många i tråden blir så kränkta för att vissa kallar snubben för pedofil.

Jo men pågår det inte en lågintensiv kampanj för att sänka gränsen för sexuellt umgänge med minderåriga. Det snabbt ökande antalet Muslimer med mera politiskt inflytande vill nog att Koranen ska följas i detta avseende. Verkar som Vänstern också är positiva. Normer ska ju ifrågasättas.

Många tycker väl också att skådisen Joaquin Olsson som utryckt hat mot SD bör försvaras.
Citera
2019-07-23, 20:40
  #454
Medlem
OvissFramtids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reggie Hamond
Amerikansk media beskriver honom som en svensk man. Är det lögnmedia också?
https://www.clickorlando.com/news/sw...irl-police-say

Ser du på sidan du länkar eller? Visst de kanske hänvisar honom som svensk eftersom som han är medborgare här men de visar ju även bild och filmsnutt på honom = Vilken läsare som helst kan se att det inte är en etnisk svensk, utan en man med till synes asiatiskt påbrå. I Sverige hade man vitpixlat personen och inte visat en bild alls på honom. Där har du skillnaden på svenskfientlig media i Sverige och media i andra länder.

Edit: Kolla även på klippet du länkar, amerikansk journalist säger: "Olsson has a swedish passport, he also has a tattoo that say's "Made in Korea". Innan du ska leka smart så kolla vad du länkar först.
__________________
Senast redigerad av OvissFramtid 2019-07-23 kl. 20:53.
Citera
2019-07-23, 20:45
  #455
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av islamcultofdeath
Mer statist än skådespelare skulle jag säga. Han kommer få det jobbigt i amerikanskt fängelse. Pedofiler står lägst i kurs där.
Men sluta. Pedofiler ger sig på 9-åringar. Typ. Inte 14-15-åringar. Icke desto mindre har han begått ett grovt brott enl amerikansk lag.
Citera
2019-07-23, 20:47
  #456
Medlem
Tjejen är 15, fyller 16 i Augusti. Nej jag tycker inte att det är ok för det men har sett att många undrat över åldern.

https://m.facebook.com/story.php?sto...cus_composer=0
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in