När det gäller massa och balans är det alltså tyngdpunktsläget som bör diskuteras om vi ska hålla oss till det som kunnat ha del i olycksförloppet.
Flygplanet var baktungt(här avses vid den stall som inledde olyckan), och lite beroende på hur man ser det är det utanför tillåtet område, eller tillåtet enligt de förutsättningar som tillverkaren gett.
Tillverkaren å sin sida säger att man får flyga med högst 5 hoppare i anslutning till dörren eller högst tre utanför dörren. Förutsättningar för detta är följande:
- Lägsta fart 70kt (troligtvis marginal till stall som orsak)
- Högsta fart 100kt ( tillverkaren har provat ut planet med aningen mer baktungt läge än vid olyckan, och över 100 knop blir maskinen instabil. Under 100kt är den stabil men det krävs mkt små spakkrafter. Källa: haverirapporten 1.16.10)
- Max bankning, max oren flygning, max motorpådrag/rpm finns också med i fällsekvensen från tillverkaren.
Havkom å sin sida äger att det inte finns data i flyghandboken för att räkna ut tyngdpunktsläget när hopparna är i hopp-position. Rekommendationen som havkom ger i detta hänseende handlar om att man ska se över rutiner för godkännande av massa och balansunderlag för fallskärmsoperationer vid certifieringen ( läs mellan raderna att underlaget för vikt och balansberäkning skall bli tydligare och omfatta själva fällningsproceduren).
Det är å sin sida så att det enligt allt som det verkar vart så att maskinen vart innanför det godkända området just vid fällproceduren, även om havkom ritat in det i det normala diagrammet vilket gör att det ser ut att vara way off, trots att tillägget i flyghandboken tillåter ett mer baktungt läge för fallskärmsfällningen.
Vi har data på att den beräknade tyngdpunkten var 1694mm vid tillfället maskinen stallade men tillverkarens utprovning innefattade ett så baktungt läge som 1703mm(högre värde= mer baktungt).
Det bör ha varit så att man faktiskt höll sig inom godkända värden för tyngdpunkt när fällningen skulle ske och maskinen stallade. Stallfarten blir dessutom lägre än den publicerade som i princip alltid är publicerad vid max framtung där den är högst. Är man baktung bakom tillåten gräns minskar den ytterligare.
Jag har inte hittat någon uppgift om att havkom kontrollerat fartmätarens funktion men det är säkerligen gjort.
Jag saknar dessutom information om hur de beräknat flygplanets massa och tyngdpunkt. Bränslemängden är av intresse, om tex det kan ha vart en normal lift när det gäller antalet hoppare/vikt men att den oerfarna piloten råkat tanka mycket mer än han borde ha gjort med den lasten.
Tyngdpunktsläget torde inte haft en avgörande roll eftersom flygplanet är godkänt för att ha hopparna i den position som de hade vid fällning av hoppare.
Havkom:
Citat:
Fallskärmshopparna, som inte var fastspända, har i detta läge förflyttats
och kastats runt i kabinen även om det inte går att klarlägga hur detta
har skett. Förflyttningarna har dock sannolikt bidragit till förändringar
av masscentrumläget som ytterligare försvårat kontrollen av flygplanet.
Man har även enligt texten ovan kommit fram till att hopparnas läge ombord har ändrats efter stallen så det tyngdpunktsläge som rådde när maskinen skulle tas ur dykningen som uppstod är okänt, och då gäller inte heller beräkningen för tyngdpunkten vid stallögonblicket.
*)Se detta inlägg:
https://www.flashback.org/sp68942857