Citat:
Ursprungligen postat av
Sosialisten
Jeg er litt usikker på det enorme behovet du har for å konstruere irrelevante problemstillinger. Viggo Kristiansen er blitt hengt ut som et av Norges største monster, for å ha vært hovedansvarlig for drapene i Baneheia, han har tilbrakt omtrent halve livet sitt i forvaring. Konsekvensene det har medført blir ikke mindre av at han, som mange andre, har utført forferdelige forbrytelser hvor straffen hadde vært begrenset og få hadde kjent navn og ansikt.
Det er ikke min problemstilling, det er din - jeg bare svarte på påstanden din("konsekvensene blir ikke mindre av at han er en overgriper"). Du bare gjentar påstanden istedenfor å svare på spørsmålet - er ikke konsekvensene større for både offeret og samfunnet om det hadde vært en helt uskyldig mann som ble dømt?
At Kristiansen fremstilles som et monster er ikke et stort problem - han er som nevnt en serieovergriper av barn. En som voldtar små barn i årevis - det faller fint under "monster" for meg.
Mitt personlige standpunkt er at barneovergripere bør holdes borte fra samfunnet/spores
(pedofile som ikke har begått overgrep er selvsagt untatt) så lenge de er fysisk i stand til å begå nye overgrep. For meg, moralsk sett, er det mye viktigere at ikke enda et barn blir offer, enn at overgriperen får sin fulle frihet.
Ergo - jeg er fullt for at sannheten om baneheia skal frem, og at vi ikke skal godta justismord i Norge - men jeg har null medlidenhet for Kristiansen. Jeg ønsker ham ingenting godt, og jeg er ikke glad for at han er fri, uten noen som helst restriksjoner opp mot barn. Jeg synes faktisk det er helt høl i huet at han(og andre overgripere) ikke har besøksforbud mot alle steder barn ferdes, og gps-sporing.