Citat:
Ursprungligen postat av
tjejkvinna
Jag tänkte idag på denna onda cirkel som vi hamnat i, vi som är skadade emotionellt.
Under de senaste månaderna har jag sett männsikor se mig som en vän, lita på mig, utveckla känslor för mig och sedan blivit jäkla besvikna.
Det finns en kille som går runt och blir vänner och blir partners och älskare med flertalet tjejer och kvinnor gång på gång på gång och gör dem alla ont. Han skadade mig emotionellt så mycket och jag för detta vidare utan att jag har nåt sånt avsikt. Jag är bara totalt opålitlig. Ja och det finns en anledning till det. Jag är så sårad att jag inte tror på riktiga relationer längre. Det är vad detta förhållande gjorde med mig. Jag är inte bitter på män eller sånt. Jag pratar om mina relationer till både kvinnor och män. Vänskap och annat. Jag är så rädd efter det senaste förhpllandet så jag drar mig undan så fort jag ser att det förväntas något av mig.
Jag är så ledsen för att jag sårade dem som jag sårade. Det var inte meningen.
Han sade att han dras till trasiga människor, men gjorde mig sönder istället och sade sedan att jag var trasig redan innan. Nej, inte sådär trasig. Nej.
Men ingen vill nog vara den som gör andra sönder. Det vill inte jag i alla fall. Det är som att man för smärtan vidare från människa till människa.
Även när jag såg en annan kvinnas fina ord till honom, även om det gjorde ont och jag var svartsjuk. Även då tänkte jag... men stackars kvinna. För jag vet ju hur han är.
En till som ger så mycket av sig själv och förr eller senare får ta över smärtan han bär på och bära den som sin egen. Det finns inget romantiskt i det i slutändan. Det finns bara smärta och ånger.
jag är man , efter sista förhållandet så finns ingen tillit kvar och jag blockar mina egna känslor totalt
jag har en kvinna /vän nu som jagat mej i ett par år minst , vistat tydligt intresse så många ggr
men jag drar mej undan i min egen ensamhet , för jag litar inte på någon längre , vet att alla inte är
falska , men min tillit är rejält skadad och vet inte hur jag ska få tillbaka den ?
letar inte heller efter någon att dela livet med
fast jag helst önskar det
nej livserfarenheter kan ställa till det rejält på många sätt