Citat:
Ursprungligen postat av
Arthur Dent
Låter otroligt, gissar du eller är det faktiskt så?
Nej då jag gissar inte men jag skrev ett fel såg jag, missade en nolla i hastigheten.
Våran galax är ca 100.000 ljusår bred och ca 10.000 ljusår tjock formad lite som en diskus typ.
Vårat solsystem befinner sig 25-26.000 ljusår från vårt centrum och det stora svarta hål som finns där.
Så för att kunna se vårt svarta hål måste vi se igenom 25.000 ljusår av stoftparticklar och annat mög som är ivägen för att kunna ta en bild av denna. Vi kan t.ex inte med vanlig optik se hålets nära omgivning då det är på tok för mycket stoft ivägen utan man måsta använda radioteleskop.
Då uppkommer ju den lustiga att om man tittar på andra galaxers centrum från "ovansidan" vars struktur och storlek är densamma eller mindre som våran diskusformade spiralgalax så innebär det ju att man kan reducera mängden stoft man behöver tränga igenom betydligt.
Hade man tittat på vår galax från ovan så hade man ju bara behövt att tränga igenom;
10.000 / 2 = 5.000 ljusår av stoft och mög för att se konturerna av det svarta hålet.
Det är 5 ggr mindre störningar mot om vi hade provat att fota vårt egna.
Och har man då ett radioteleskop stort som jorden som man lyckats få till med den här klustertekniken där man kopplar ihop en massa teleskop så är teleskopet stort nog för att man kan få det på bild.
Helt fantastiskt.