2019-03-16, 20:05
  #229
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sveaboy
Då jag gick i grundskola i slutet på 70-talet infann sig inte ens tanken på att våga kalla läraren gubbjävel/kärringjävel. Än mindre hora!

Skulle man vågat sig på ett sånt fullkomligt otänkbart tilltag så han man:

1. Handgripligen åkt ut med huvudet före med de metoder som erfordras för att kasta ut en ouppfostrad snorunge ur klassrummet.

2. Blivit uppkallad till rektorn där man verbalt fått lära sig veta hut.

3. Det allra värsta: Föräldrarna hade blivit informerade vilket obönhörligen renderat i en initial örfil, sedan skammen inför hela familjen över att ha betett sig som en idiot, vilket föräldrarna givetvis informerat både syskon och mor/farföräldrar om. Sedan uteblivet lördagsgodis och andra förmåner under 1-2 veckors tid.

Därefter lärde man sig att ALDRIG igen kalla läraren (eller andra) för otillbörliga glåpord.

Hur vet jag detta? För att jag själv upplevt det efter betydligt mindre förseelser än att kalla läraren för gubb/kärringjävel eller hora.

Kallas uppfostran och den sitter i än idag.

Att mina föräldrar skulle polisanmält eller på annat sätt anklagat läraren skulle inte ens funnits på kartan, tvärtom! Man skulle applåderat lärarens resoluta och handgripliga markering, varit tacksam för uppfostringshjälpen, samt skämts över sin snorunges dåliga uppfostran!

Ja, tyvärr är efterkrigstidens era över och vi har idag en annan syn på barn och dess väsen. Idag får inte barn bli kränkta och det är tabu att skapa sociala ramar för barnen.

Sålänge man har samma regler på barn som på vuxna så ser jag inget fel med att t.ex. använda visst våld för att hindra barn från att t.ex. begå brott. Tillsynsplikten är långtgående och lärarna riskerar till och med fängelse om de inte handgripligen hindrar telningen från att t.ex. slå sin kompis (vilket är misshandel även för små barn).
Citera
2019-03-16, 21:25
  #230
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Någon här säger det är våld att ta tag i en störig unges arm och dra ut i korridoren. Det är inte våld, kom igen nu för fan. Vi som samhälle uppfostrar en massa generationer av själviska skitungar just nu.

Beter sig mina barn som rövhål så ska de ha en hårtork av närmast ansvariga vuxna. Barn skadas inte av normala tillrättavisningar, de blir bättre av det.

Samhället har rätt att uppfostra dina barn.

Edit: minns de gånger man blivit utskälld av lärare eller annan utomstående vuxen. Ibland kändes det kanske orättvist i stunden, men i efterhand känns det som att det alltid var korrekt.

Det flesta föräldrarna har tagit tag i sina barn när de gjort något dumt, det är inte att misshandla barnen utan att visa att man menar allvar. Det behöver inte vara speciellt hårt
Citera
2019-03-16, 22:55
  #231
Medlem
vaneriss avatar
Hur kan en mamma försvara sin son som kallar en lärare för hora? Vad för j*vla signaler sänder detta ut till honom? Helt otroligt detta att jag inte finner några ord för dessa tattarföräldrar.
Citera
2019-03-16, 23:16
  #232
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Methos
Det är våld att ta tag i någons arm, i vuxenvärlden renderar en sådan aktion direkt nödvärn. Men detta lindriga våld anses ingå i tillsynsplikten och den laga befogenhet som lärarna har.

Tillsynsplikten sträcker sig ganska långt och lärarna får faktiskt göra ganska mycket mot barnen, men detta har inte tillsynsmyndigheten Skolinspektionen förstått.
Det har hänt att Skolinspektionen talat med elever i korridoren och fått höra något negativt om några lärare och då har myndigheten gett varning. Särskilt är man på hugget mot kristna friskolor, vilket är märkligt. För övrigt kan man ställa varför har det blivit såhär- att elever getts den frihet säga vad de vill och sedan anmäler föräldrar hej och vilt. Tror att det är politikerna som tagit bort lärares status och vips har vi ouppfostrade ungar.
Citera
2019-03-17, 07:10
  #233
Medlem
Djurmos avatar
Tyvärr finns det folk som tolkar det som övergrepp om man som lärare föser ut ett barn ur en sal. Det här måste skolverket ta ställning till, får man fösa ut eller inte? Om inte så bör lärarkåren omgående föra över ansvaret på föräldrarna. Så fort man har ett barn i salen som inte låter bli att störa undervisningen få man istället stjälpa över ansvaret för detta på föräldrarna och be dem hämta sin unge omgående. Hänvisa till att ungen inte mår tillräckligt bra för att tillgodogöra sig undervisningen och därmed behöver vårdas i hemmet. Kommer inte föräldrarna får socialen s över om föräldrarna har fullgod förmåga att ta hand om sitt barn eller om en stödfamilj är aktuell.
Citera
2019-03-17, 07:39
  #234
Medlem
Är den 15 årigen ett barn eller ett Baaaaaaarn? Fullkomligt respektlöst och föräldrarna bör åtminstone dela ut en och annan lavett för det beteendet. När jag jobbade på förskola fick jag själv lära mig att om ett barn utsätter eller terroriserar andra barn så fick vi pedagoger lyfta upp barnet och avvisa bort barnet från de andra. Borde det inte gälla en 15 åring också?
Men dagens föräldrar är livrädda att de utsätter sina egna barn för övervåld om de lyfter upp sin unge från förskolan trots att ungen vill stanna kvar, tycker det är helt sjukt
Citera
2019-03-17, 07:49
  #235
Medlem
Europes avatar
Frågan är om anmälaren är psykotisk söndercurlare eller den sorten som håller med om att lärarinnan är en hora och bör få höra det.

Citat:
Ursprungligen postat av Jof
Det framgår inte om läraren är en hora. Om så är fallet är det en korrekt benämning, så långt jag kan se. Möjligen kunde han ha kallet läraren eskortkvinna eller kanske fröken hora.
Är det så att läraren inte är hora är sakfrågan en helt annan. Då är det en fråga om olämpligt beteende. Och inför sådant finns det en rad åtgärder inom skolans ram.
Vilka varierar från skola till skola och under årtionden. Själv skulle jag tilldelats en örfil för ett sådant ogrundat eller grundat uttalande. Men det var då det det.Och det hade aldrig fallit mig in att ens att tänka termen ifråga om en lärare. Respekt tror jag vi hade.

Läraren är lärare i skolan och ska bemötas med respekt av eleverna. Eventuella bisysslor utanför arbetstid är irrelevant. Att man har frångått denna enkla regel i Sverige är en av anledningarna till varför man ligger i botten bland skolorna i utvecklade länder, på samma sätt som det faktum att man fortfarande följer den i Finland är en av anledningarna till varför Finland ligger högt upp bland skolorna i de utvecklade länderna.
Citera
2019-03-17, 07:52
  #236
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Djurmo
Tyvärr finns det folk som tolkar det som övergrepp om man som lärare föser ut ett barn ur en sal. Det här måste skolverket ta ställning till, får man fösa ut eller inte? Om inte så bör lärarkåren omgående föra över ansvaret på föräldrarna. Så fort man har ett barn i salen som inte låter bli att störa undervisningen få man istället stjälpa över ansvaret för detta på föräldrarna och be dem hämta sin unge omgående. Hänvisa till att ungen inte mår tillräckligt bra för att tillgodogöra sig undervisningen och därmed behöver vårdas i hemmet. Kommer inte föräldrarna får socialen s över om föräldrarna har fullgod förmåga att ta hand om sitt barn eller om en stödfamilj är aktuell.

Om man beslutar att man inte får det, så får man hoppas att de beslutar även om att lägga ned den svenska skolan. Det blir åtminstone billigare. De få som idag lyckas lära sig lite grann läsa och räkna efter 12 år i den svenska skolan kommer att minska drastiskt och det är inte rimligt att finansiera en skola som inte lyckas lära ut något. De få som fortfarande kommer att klara av att lära sig något i den havererade svenska skolan tack vare bra hemmiljö och välbärgade, studievana och engagerade föräldrar, skulle sannolikt ändå kunna lära sig läsa, skriva och räkna även utan en allmän skola.
Citera
2019-03-17, 08:10
  #237
Medlem
Djurmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Europe
Om man beslutar att man inte får det, så får man hoppas att de beslutar även om att lägga ned den svenska skolan. Det blir åtminstone billigare. De få som idag lyckas lära sig lite grann läsa och räkna efter 12 år i den svenska skolan kommer att minska drastiskt och det är inte rimligt att finansiera en skola som inte lyckas lära ut något. De få som fortfarande kommer att klara av att lära sig något i den havererade svenska skolan tack vare bra hemmiljö och välbärgade, studievana och engagerade föräldrar, skulle sannolikt ändå kunna lära sig läsa, skriva och räkna även utan en allmän skola.
Jag tror du generaliserar en del, de allra flesta lär sig en himla massa i skolan, men samhället behöver sätta ner foten och förklara inom vilka gränser den personliga friheten får råda. Likaså den här besattheten av att ingen får känna sig kränkt, var fasen kommer det ifrån? Barn är svin mot varandra titt som tätt, om då en lärare väljer att fösa ut en unge som uppenbarligen inte klarar av att vara i rummet ja, känner sig ungen kränkt av det så lär han väl få lära sig att leva med en viss grad av kränkthet. Troligen ser flertalet av klasskamraterna den här ungen som odräglig och jävlig. Så en kränkning hit eller dit lär ju inte spela någon roll. Nej, antingen inför man ett generellt tillstånd att med kroppen föra ut ungar ur klassrum eller så får varje skola skaffa väktare som sköter avvisningen och håller ungen i förvar tills föräldrarna kvitterar ut sitt barn. Inför sedan prövotid för misshagliga ungar innan de får återkomma till skolan.
Citera
2019-03-17, 09:06
  #238
Medlem
Kanske har framkommit tidigare i tråden men nu har facket kommenterat fallet och de säger att polisanmälningen är "helt orimlig".

https://sverigesradio.se/sida/artike...rtikel=7178171

edit:
"-Om inte lärare får se till att regler och uppförande följs blir det omöjligt att undervisa, säger Åsa Fahlén"

"-Som förälder har man huvudansvaret för att uppfostra sina barn. Att man inte kallar någon hora till exempel som eleven gjort i det här fallet, det ansvaret måste man ta som förälder."
Citera
2019-03-17, 09:40
  #239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Djurmo
Tyvärr finns det folk som tolkar det som övergrepp om man som lärare föser ut ett barn ur en sal. Det här måste skolverket ta ställning till, får man fösa ut eller inte? Om inte så bör lärarkåren omgående föra över ansvaret på föräldrarna. Så fort man har ett barn i salen som inte låter bli att störa undervisningen få man istället stjälpa över ansvaret för detta på föräldrarna och be dem hämta sin unge omgående. Hänvisa till att ungen inte mår tillräckligt bra för att tillgodogöra sig undervisningen och därmed behöver vårdas i hemmet. Kommer inte föräldrarna får socialen s över om föräldrarna har fullgod förmåga att ta hand om sitt barn eller om en stödfamilj är aktuell.

Det vi behöver ha är ett eller flera prejukat från HD eller HFD om vilka befogenheter och utsträckning av befogenheter som lärarna har. Vi har ett flertal lagar som just nu går in i varandra och till och med krockar med varandra.

Vi har några prejukat som handlar om lärarnas våldföring på elever, en del av dem faller utanför rådande gällande lag.

I faller NJA 1988s586 resonerar HD på följande sätt:

Citat:
Det får förutsättas att en lärare vid utövning av sin tillsynsplikt inte kan vara avskuren från varje möjlighet till kroppsligt ingrepp mot en elev även då det inte är fråga om en nödvärns- eller nödsituation. Var gränsen för det tillåtna i så fall skall dras är osäkert och måste ytterst bli föremål för en bedömning med hänsyn till samtliga närmare omständigheter i det enskilda fallet. Det synes emellertid inte uteslutet att vissa lindrigare förfaringssätt, som i och för sig kan betecknas som "våld" enligt bestämmelsen om olaga tvång i 4 kap 4 § BrB eller "handgripligen antastar" enligt bestämmelsen om ofredande i 7 § samma kapitel, därvid ibland kan finnas ha varit befogade. Att sätta gränsen så högt att även förfaranden vilka faller under straffbestämmelsen för misshandel anses försvarliga bör dock med hänsyn till vad nyss sagts om lagstiftarens inställning till förekomsten av aga vara helt uteslutet.

Detta prejukat är dock utanför rådande gällande lag då de lagar som HD tar upp i sitt resonemang är upphävda.


I fallet B1354-7 (NJA 2009 s. 776) får vi en annan tolkning och HD argumenterar såhär:

Citat:
Som bestraffning eller disciplinering ärkroppsliga ingrepp mot elever aldrig tillåtna (jfr 6 kap. 1 § föräldrabalken).Eftersom uttryckligt lagstöd saknas får utrymmet för att tillgripa kroppsligaingrepp inom skolverksamhet som grundas på utövande av tillsynspliktenanses vara klart begränsat.

Resonemanget utgår från envars skydd mot kroppsliga ingrepp i Kungörelsen och eftersom attt fallets huvudman var en kommuns så gäller Kungörelsen.

I fallet NJA2016s596 får vi ett tydligare klargörande om vad som gäller:

I detta fall är det givetvis så att en örfil är att betrakta som ringa misshandel, men resonemanget har andra värden i sig.

Citat:
I det aktuella fallet var situationen sådan att visst kroppsligt ingrepp var befogat. Eftersom S.P. inte lydde hade läraren t.ex. fått ta ett stadigt tag i hans arm för att leda ut honom ur klassrummet i syfte att tillrättavisa honom i avskildhet. En örfil är emellertid till sin natur en bestraffande åtgärd och därmed aldrig tillåten. Det gäller även om ingreppet i det enskilda fallet syftar till att komma till rätta med ett oacceptabelt beteende av en elev och även om eleven provocerar läraren. Att läraren i detta fall blev spottad på gör sålunda inte handlingen tillåten.

HD skriver här att det är helt okej för läraren att ta tag i elevens arm och leda ut denne för en tillrättavisning utanför klassrummet. Så här har vi en typ av gräns för var våldet går när det inte handlar om att förhindra brott.
Märk även här att HD helt utesluter nödvärn, även om ungen har spottat, och då ofredat, läraren.

Dock är justitieråden oeniga och i en skiljepunkt skriver de:
Citat:
Örfilen var en direkt reaktion på att S.P. blåste saliv på läraren i en situation där det redan dessförinnan fanns skäl att ingripa mot honom. Den syftade inte till att kränka S.P:s värdighet. I stället var det fråga om en oöverlagd handling, som föranleddes av vad som framstod som en grov provokation. Detta får också ett barn i S.P:s låga ålder anses kunna förstå, även om det möjligen inte var meningen att läraren skulle få saliv på sig.


Propen för den nya skollagen skriver följande:

Citat:
Det är inte möjligt att ange alla åtgärder som kan vidtas med stöd av denna paragraf, men det kan t.ex. handla om tillrättavisningar eller omflyttningar i klassrummet för att sära på elever. Även utvisning ur klassrummet eller kvarsittning, som regleras i särskilda bestämmelser i detta kapitel, är i och för sig också åtgärder som kan vidtas inom ramen för den allmänna befogenheten. De har dock för tydlighetens skull reglerats i egna paragrafer. Bestämmelsen är därtill avsedd att reglera situationer som när en rektor eller en lärare behöver sära på två elever som bråkar eller förhindra elevers pågående skadegörelse. Det har i rättspraxis utvecklats principer om skolpersonalens rätt att enligt allmänna principer ingripa fysiskt inom ramen för sin tillsynsplikt (se NJA 1988 s. 586 och Högsta domstolens [HD) dom den 19 november 2009 i mål nr B 1354-07). Av dessa domar följer att utrymmet för att tillgripa kroppsliga ingrepp är klart begränsat. Var gränsen för det tillåtna ska dras måste bedömas med hänsyn till omständigheterna i det enskilda fallet. Genom denna paragraf kommer dessa principer till uttryck i lag.

Frågan är då om Skollag 5kap är så tydlig som förarbetet vill att den ska vara. För förarbetet krånglar till det mer genom att blanda in andra lagrum:

Citat:
När det gäller underåriga elever måste också utgångspunkten vara att åtgärden vidtas med hänsyn till barnets bästa i enlighet med bestämmelsen i 1 kap. Åtgärden får inte heller utgöra kroppslig bestraffning. Av bestämmelsen framgår att åtgärden ska vara rimlig med hänsyn till åtgärdens syfte och övriga omständigheter, med vilket bl.a. avses elevens ålder och beteende. Rektorn eller läraren måste vara särskilt återhållsam med att besluta om åtgärder enligt denna eller följande paragrafer när det gäller elever i förskoleklassen eller i grundskolans lägre årskurser.

Plötsligt måste beslut om ingripande tas genom övervägning om vad som är "barnets bästa" och får inte utgöra kroppslig bestraffning eller ingrepp.

Så fort överväganden skall tas genom Skollagens 1kap och "barnets bästa" kan vi sitta i timtal och diskutera vad som egentligen är det bästa för barnet.

Vi kommer inte längre än såhär. Vi måste få till en förvaltningsrättslig ändring då lärarnas befogenheter och lärarnas tillsynsplikt ibland krockar med sig själva och även med andra lagar. Våra grundlagar gäller t.ex. inte enskilda huvudmän (friskolor), vilket betyder att skyddet mot kroppsliga ingrepp inte gäller för friskolor. HD eller HFD måste göra en samlad bedömning om hur lärarna skall hantera ordningssituationer, sedan måste lagrådet få till en ändring av förvaltningsjuridiken så att lärarna inte har 12 lagar att underkasta sig vid varje beslut som rör eleverna.
Citera
2019-03-17, 10:09
  #240
Medlem
Softails avatar
Ett tidigare fall i Höör

"Under en mattelektion hade en lärare handgripligen utvisat en elev ur klassrummet genom att släpa ut eleven på rygg ut ur klassrummet. Tingsrätten konstaterade att ingripandet ägt rum i en situation då ordningen varit påtagligt störd och att det varit nödvändigt för läraren att få ut eleven från klassrummet. Vidare konstaterade tingsrätten att det varit nödvändigt för läraren att använda den mängden våld för att utföra utvisningen av eleven och återställa ordningen i klassrummet. Våldet hade inte stått i missförhållande till syftet med ingreppet. Eleven hade därmed inte blivit utsatt för kränkande behandling och talan om ersättning för kränkning ogillades."

http://databas.infosoc.se/rattsfall/26920

https://www.skd.se/2014/03/22/makt-i-klassrummet/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in