Citat:
Ursprungligen postat av
DJ-Emerald
S dom sa att det "troligtvis skulle g bra" och att dom skulle "terkomma med om det gr bra", varp du p egen hand tagit det fr givet att det gr bra, och gtt och brjat studera utan att f godknnande fr det frst? Ja, om s r fallet s r du ju helt rkt. Bara att dra in p vardagslyxen och brja spara extrakronorna i vntan p att terkravsbrevet dimper ned i brevldan.
Ja, DJ-Emerald ringar in problemet klockrent hr, du har inget skriftligt godknnande fr att brja studera. Alla beslut publiceras ju p ntet och FK dokumenterar alla mten. Du skulle jagat handlggaren fr att f underlag fr en anskan om godknnande fr att f studera, en egen godknd setup fr dig s att sga. Men det r ju ltt i efterhand att sga, inte ltt nr man sitter med pumpande ngest att bena ut. Jag skulle nu varit dmjuk och proaktiv, erbjudit att betala tillbaka studietiden med ordentlig marginal och hoppas de gr med p detta. Lycka till!
Edit: Vem vet de kanske bara vljer att glmma detta efter att du erbjudit att korrigera, mirakel kan ju ske. Glaset r halvfullt, positive thinking, men nd med acceptans om det skiter sig!