Citat:
Ursprungligen postat av Harmon
Jag sa ine att dina argument är skamliga, jag sa att jag skäms för några av dina argument du la fram i den här tråden.
Om man skäms å har det väl att göra med skam? Skam, skamlig, att skämmas etc. Men Du behöver inte skämmas för min skull, eller ens för mina argument. Men beskriv gärna vilka argument och var Du skäms.
Bara för att jag är monarkist betyder det inte att jag håller med kungen i alla möjliga frågor, kadavergehorsam är ett av de sämsta egenskap en människa kan ha.[/quote]
Emedan religionskravet enbart berör kungafamiljen, så måste väl rimligen kungens åsikt väga tyngre än vad vi andra tycker?
Citat:

Precis som Frankrike och andra fd monarkier försvann.
Frankrike, Tyskland, Ryssland etc kollapsade faktiskt och det blev dramatiska effekter med krig, inre splittring och djupgående konflikter i folkdjupet för mycket lång tid. Frankrike m fl är riktigt dåliga exempel på hur illa det kan gå.