Citat:
Ursprungligen postat av boba fett
Ovanstående är faktiskt ett av de starkaste motargumenten mot republikanernas gamla demokrati-argument.
Jag har fyra huvudsakliga invändningar mot påståendet att demokratin är odemokratisk:
1. Som du själv skriver ovan, det är långt ifrån den viktigaste demokratifrågan i Sverige idag, monarkin är mest en principfråga. Varför inte rikta in sig på de verkliga problemen?
Ja, det är onekligen en fråga. Min förklaring är att åtminstone rätt många av republikanerna är rätt ointresserade av den demokratiska aspekten, utan vill allmänt slå sönder allt sådant som hållit ihop de gamla Sverige; kärnfamiljen, statskyrkan, nationell sammanhållning, försvaret osv. Då faller det sig naturligt att även slå mot monarkin. Man vill allmänt omstörta samhället helt enkelt.
Citat:
2. Om någon vill avskaffa monarkin av demokratiska skäl, så bör vederbörande rimligen tycka likadant om allt som kan anses odemokratiskt, exempelvis Hets mot folkgrupp. Om så inte är fallet är personen inkonsekvent.
Man skall inte överdriva värdet av konsekvens i politiken, men även jag som är för någon form av antihetslagstiftning anser att dagens HMF är galen enär det inte går att hetsa mot t ex svenska heterosexuella män. Lika inför lagen...
Citat:
3. Demokratin betyder folkstyre. Monarkin har dels stöd i de breda folklagren, dels har de representanter vi utsett slagit fast att monarkin ska behållas. Att i strid med både folkvilja och valda representanter kräva monarkins avskaffande, med argumentet att det är odemokratiskt, är en ordentlig motsägelse.
Särskilt som republikanerna inte kan enas om vad man vill sätta i monarkins ställe. Det enda republikanerna är eniga om är att de vill avskaffa monarkin. Vad vi skulle få i stället är höljt i dunkel. Minst tre alternativ kan skönjas diffust; ett semipresidentalistisk system av finsk modell, en symbolpresident av tysk modell eller något ytterst oklart terdje alternativ som "varken är monarki eller republik". Ja, Du hör ju själv. Det är kanske 75% stöd för monarkin. Hur många % stöd har vart och ett av de olika anti-monarkiska alternativen? 5-10% var? Det är inte mycket att bygga ett statsskick på. Framför allt saknas ju helt den demokratiska legitimiteten.
Citat:
4. Även om demokrati betyder folkstyre så är det långt ifrån klart exakt vad som ska och inte ska ingå i en demokrati i övrigt. Väldigt mycket av det som anses ingå i västerländsk demokrati är i själva verket liberalt stoff, som i många fall handlar om undantag från tanken att majoritetens vilja ska avgöra. Således är det på lösan grund man hävdar att en statschef som är född till ämbetet är odemokratisk, då det är hyffsat oklart vad demokrati egentligen är, och vad som är "korrekt" demokrati.
Ja, det krävs avsevärt mer för ett fungerande statsskick än att bara kasta ur sig något allmän att det skall vara "demokratiskt". De kriterier som är allmänt vedertagna för att mäta fungerande statsskick, t ex demokratiindex och Rule of Law Index (
http://www.worldjusticeproject.org/rule-of-law-index/) placerar Sverige och andra konstitutionella demokratier högt. Om det finns något samband alls mellan fungerande samhällen och monarki, så är det snarast till monarkins fördel.
Gud bevara Konungen och Fäderneslandet!