Citat:
Ursprungligen postat av
LuluBrooksie
Menar du att UD har skyldighet att uttala sig i denna fråga?

För det tror inte jag. Trådens topic är piss i Mississippi för diplomater.
UD ska skydda Sveriges intressen med andra länder, men just nu har de ändrat arbetsuppgiften till att jobba på att försvara
bilden av Sverige, oavsett vad som händer i Sverige.
Det verkar vara en tidsödande arbetsuppgift att upprätthålla skenet, för UD när bilden av Sverige krackelerar i sak efter sak. Det pinsamma är i stort och smått att utländsk media rapporterar om allt möjligt som inte är humanitärt, som händer ändå inom den humanitära stormakten. När folket på UD inte jobbar med
bilden av Sverige protesterar dessa tjänstemän med en lista om att tjänstemän också har en värdegrund och inte behöver serva politik de inte gillar. En arbetsvägran som nu retat upp Carl Bildt.
Detta är inte en liten sak. I alla fall inte för kineserna och det är det viktiga. Konsekvenserna kan drabba oss negativt eftersom Kina har ekonomiska muskler, i Sverige och i världen. I en värld med nya tullar och förändring är det UDs skyldighet att släta över alla incidenter som kan skada Sverige. Kineser som tappat ansiktet kan bli hämndlystna och göra allt för att visa att de har rätt. Risken för Sverige är att kinesernas respons kan bli blodigt allvar. Syftet med att ha diplomater och ett UD är att avvärja konflikter, genom att vara diplomatisk.
Ett minimikrav i diplomatin är att känna sin motparts seder och bruk, och att inte reta upp dem. Det handlar inte om att ha rätt, oavsett om man har rätt eller fel. Nu har den bristande diplomatin lett till prestige, där det är för sent att skylla på ett enskilt misstag. Saken eskalerar och risken är att kineserna inte ger sig, om hur illa Sverige behandlar deras medborgare. Vi riskerar att förlora arbetsplatser och investeringar, för att några dumhuvuden tycker att det är viktigt att försvara svensk polis in absurdum.