2021-02-13, 17:14
  #122965
Medlem
Hanna Davidsson:Eem... det påverkade våran relation att vi hade inte lika mycket samtal längre, för att
hon hade nog med sig själv och hon var dels borta en del också från jobbet
Ang. En tumör. Hanna tar det kallt.
Citera
2021-02-13, 17:20
  #122966
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hoppsann
Vad vet vi om hennes datakunnighet?
Det finns inget som säger att hon inte kan lika mycket som SD.

Nu har Sillen fyllt sin funktion för HD och det skulle förvåna mig om de har fortsatt kontakt.
Stackars Sillen som verkar vara en vettig man.
Hon ser ju spår efter SD i datorn då hon sen byter till telegram av den anledningen.
För övrigt kanske det är basic, Google Maps och så var det endomondo då hon leker Storasyster ser dig med SD.

I de här dialogerna är det lite om data.
Fråga mig inte vart jag hittade det men jag tror det är mail. Det var nåt navelludd jag sparat på disken.

HD till JS 4 februari 2018 21:53
(..)
Jag funderar själv mycket på vad S gör och inte gör. Tror dock inte att han skulle placera något i bilen för att se och lyssna. Men samtidigt har han förvånat mig innan. Men har svårt att tro det. Samtidigt som jag har blivit mer och mer medveten om hur mycket digitala spår man lämnar efter sig."

HD till JS 5 februari 2018
"Tittade historiken och ser att han varit inne i mailen igen...men även att han kollat var min
telefon är samt min tidslinje på google. Hade ingen aning om tidslinjen. Den visar alla
platser jag har varit på och hur lång tid det tar för mig att transpotera mig mellan platser. Har nu stängt av den funktionen.
I historiken såg jag även att han varit inne på Xprivatcy och tänkte direkt på att det hade och göra med att han ville se konversationer i min
telefon.
Även försökt att logga in på fb.... Av den anledningen tror jag att han tidigare har tittat i min telefon. Jag har bytt koden till telefonen sen någon vecka tillbaka."

"När det gäller Nkp-eventet får jag känslan av att han vill provocera mig. Se hur jag reagerar
när han säger att jag ska fråga dig om du vill åka med."

Edit. Jag tror JS är datakunnig. Fritt ur minnet.
Citera
2021-02-13, 17:43
  #122967
Medlem
smokeonthewaters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Alltid intressanta inlägg från dig!

Vad gäller "ord som beskriver världen" funderar jag på varför hon går dit just den dagen?

Vi vet att det pågår ett "loggkrig" mellan HD och Lena.
Samtidigt har hon fått vetskap om at det är något med "Fru Markurell". Lena nämner "någon" och också "dom" som rapporterat den 11 maj, vilket kanske blir avgörande för hennes utflykt just dit? Det skulle ha varit intressant att veta vem som har hört av sig, kanske helt oväsentligt, men intressant när vi vet at "någon" hörde av sig om cachen "Absolute X-mas också.

Från samtalen med JJ om Fru Markurell:


Vad gäller bytet av remsan, verkar det ju alltså som du påpekar kanske inte så planerat. Men man kan inte utesluta att Lena tidigare varit där (har järnkoll på sina cacher och särskilt dom som hon vet att HD inte varit på. Hon kan alltså ha varit där i närtid och observerat att HD inte loggat den.

Man kan konstatera att HD inte har besökt en enda av de 17 av Lena avloggade cacherna trots att de ligger i närområdet. Andra cacher som Lena har skapat har däremot HD cachat, vilket tydligt talar sitt språk.

Jag reagerade liksom du på att många bilder är hittade i SDs mobil, men inte dessa bilder på när Lena byter remsa och rör till cachen "ord som beskriver världen" i trädet.

Eftersom detta är ett konfliktämne kan det vara Lena som undviker att skicka detta till SD där och då. Hon kanske vill vänta och använda det till något tillfälle, t ex anmälan till HQ som hon själv gör, eller väntar sig att SD ska göra det???
Kanske är Lena rädd att någon ska fixa till remsan så att det ser ut som att HD varit där? Eller endast ha den som bevis.

Det kan också vara SD som raderat dessa bilder om han inte vill att det ska kunna kopplas till konflikten.

Jag har själv varit väldigt skeptisk till att SD skulle gått in i huset efter mordet, men har under åren blivit mer öppen för att han kunnat göra det. Dörren som står på glänt och 05:23 inloggningen på Lenas konto har varit två anledningar som gjort att jag tänkt om. Men säker är jag inte, bara mer öppen för det alternativet.

Jag är kanske inte heller så mycket inne på att det ska varit SD som slängt remsan, men håller alla dörrar öppna.

Men som det verkar, har remsan sparats efter fotograferingen 13 maj kl 19:45, till den 14:e.
Någon har slängt den efter att Lena fotat den på nytt, återigen på bordet kl 23:00 (A164C/1219) men utan smulor på bordet.
Jag ser inte att remsan är i sämre skick än den 13:e, snarare tvärtom. Den verkar något fuktig upptill, kanske har det läckt in lite.
Däremot kan man se att remsan ser lite missfärgad ut på kanterna efter mordet, vid husrannsakan, då den hittats i soporna.

Så varför skickar inte Lena bara en bild från 13:e? Remsan ligger framme och väntar... på vad? Lättare bara ta nytt foto och skicka.

Och syftet?
Du lovade att komma, kom nu?

Du missade helt att kommentera:

Citat:
13/5:

Förmiddag: LW i duschen. Bild skickas till SD.

15:57 LW åter i bostaden efter aktiviteter och cykeltur med sonen. Löpande bilder skickas till SD.

16:31 foton på dagens middag. Bilder skickas till SD.


På väg att lämna? Starkare?

Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag tror att breven var alltför detaljfyllda, att motivet också var helt olika våren - 17 och våren- 18.

I mars- 17, när allt uppdagades, var det ju HD som konfronterade SD med att hon upptäckt hotellbokningen. SD nekade, men Lena erkände. Då fanns kanske en förhoppning hos Lena att HD skulle vika, att när hon fick veta allt, hur fult SD lämnat ut HD och hur mycket Lena och han träffades, så skulle hon lämna SD. Det hade kanske många andra gjort, när det handlar om en så lång förbindelse som sex långa år av lögner.

SD har gett Lena många förhoppningar under åren. Men 2018, då hade hon förstått att hon måste bort. Han hade också deklarerat att han ville tillbaka till HD. För Lena verkade det inte längre handla om en framtid. Hon ahde sett för mycket av den svarta sidan hos SD.

Nu handlade ett avslöjande om en helt annan sak. Att hämnas.

Något som hon skämdes för. Något som inte skulle leda till något bra.

Därför tror jag att om hon skulle ha avslöjat något, då skulle det inte vara breven som hon skrev.
Jag tror att hon skrev av sig. Allt hon skulle vilja säga. Allt som hon känt och som fått henne känna förnedring. Ett sätt att överleva.

Hon var starkare, och hon hade många kloka människor omkring sig. Hon gick i terapi, hon kanske hade känt att behovet av att hämnas hade klingat av allteftersom hon kunde ta sig ur bindningen.

Men kanske hade hon avslöjat SD. På ett eller annat sätt.
Men jag tror inte genom breven.


Citat:
Han hade också deklarerat att han ville tillbaka till HD

Ja, men det struntade L i. Hon trodde att han skulle vilja ha henne om han inte fick tillbaka H. Så hon hade allt att vinna på att skicka ett av utkasten till H. Förutom att hon skulle ha en mindre sak att hota SD med. Det var förmodligen därför hon inte redan skickat det.

Citat:
hon hade många kloka människor omkring sig. Hon gick i terapi

Så var det redan ett år innan mordet. Ändå vet du hur hon klamrade sig fast vid SD och genom hot tvingade sig till fortsatt kontakt och sex med honom. Det finns inget som tyder på någon förändring våren-18.
__________________
Senast redigerad av smokeonthewater 2021-02-13 kl. 17:57.
Citera
2021-02-13, 17:48
  #122968
Medlem

Hanna Davidsson: Ja men ni bytte personal, ni bytte personer. Jag vet inte hur många som var inne och det
knackades på dörren och det gick ut och det gick in, eem... och det knappades på telefoner,
det var ett ganska störande moment för att sitta och bli förhörd som ett vittne som mår ganska
dåligt

FL2: Mm
FL1: Hörru du,vi ska prata lite om Jerry Gray

Hanna Davidsson: För dom är rädda att nån ska åka dit och bränna ner. Varför vet jag inte
FL1: Jag läser inte Flashback nämligen så jag vet inte vad som står

Hanna Davidsson:
Det gör inte jag heller, det gör inte jag heller

FL1: Men, men vad är det som han är orolig för?

Hanna Davidsson:
Folk skriver det, att dom ska... nej, jag vet, jag vet inte vad som skrivs på Flashback, så ska jag säga utan det, det jag har fått förmedlat, eem... är att han känner en oro att dom ska
göra nånting över torpet. Hans torp

FL1: Men vad har Jerry med, med det här att göra?
Hanna Davidsson: Jaa det, undrar jag också. Men Flashback tycker uppenbarligen att han har nånting med det här att göra

FL1:Mm
Hanna Davidsson:Mm
Hanna hittar på egna historier, direkt ljuger.
Vad mår gumman dåligt för ?
HD är otrogen, SD är otrogen.
Citera
2021-02-13, 17:53
  #122969
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag har själv varit väldigt skeptisk till att SD skulle gått in i huset efter mordet, men har under åren blivit mer öppen för att han kunnat göra det. Dörren som står på glänt och 05:23 inloggningen på Lenas konto har varit två anledningar som gjort att jag tänkt om. Men säker är jag inte, bara mer öppen för det alternativet.
Vad skulle förhindra honom om han plötsligt inser att han måste?
Han är väl ett kontrollfreak i sig som ältar.
.
Citera
2021-02-13, 18:51
  #122970
Medlem
landbandys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VigosRos
Jag är mer sorgsen, snarare upprörd, över att man slår ihjäl en annan människa. Det borde vara livstid på det, automatiskt.

Jo det har du helt rätt i ,även OM den som mördar tycker annorlunda så har man ju inte rätt att döda en annan människa ,det vet vi ju alla ,därför är det läskigt när HD sitter och liksom beslutat att :
-Nej,hon får leva !

Vari anser HD att hon har den rätten att bestämma över liv &död ?
Kan det vara en "arbetsskada" när man jobbar med människor med stroke ?
Vore ju helgalet om de bestämmer i receptionen vem de skall se till att få fortsätta leva, och vem de tänker dra ur alla sladdar ifrån ?



(spekulation)
Citera
2021-02-13, 19:28
  #122971
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av landbandy
Jo det har du helt rätt i ,även OM den som mördar tycker annorlunda så har man ju inte rätt att döda en annan människa ,det vet vi ju alla ,därför är det läskigt när HD sitter och liksom beslutat att :
-Nej,hon får leva !

Vari anser HD att hon har den rätten att bestämma över liv &död ?
Kan det vara en "arbetsskada" när man jobbar med människor med stroke ?
Vore ju helgalet om de bestämmer i receptionen vem de skall se till att få fortsätta leva, och vem de tänker dra ur alla sladdar ifrån ?


(spekulation)
Verkligen inte, det är ren skam hur hon utnyttjar sörjande anhöriga för att trivialisera deras hemkokta hemska lösningar bak i tiden.
Då var hon iaf djupt deprimerad, vad har hon för fel i skallen idag som säger så?!
__________________
Senast redigerad av develi 2021-02-13 kl. 19:34.
Citera
2021-02-13, 19:34
  #122972
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av landbandy
Jo det har du helt rätt i ,även OM den som mördar tycker annorlunda så har man ju inte rätt att döda en annan människa ,det vet vi ju alla ,därför är det läskigt när HD sitter och liksom beslutat att :
-Nej,hon får leva !

Vari anser HD att hon har den rätten att bestämma över liv &död ?
Kan det vara en "arbetsskada" när man jobbar med människor med stroke ?
Vore ju helgalet om de bestämmer i receptionen vem de skall se till att få fortsätta leva, och vem de tänker dra ur alla sladdar ifrån ?



(spekulation)
Ja du har en poäng. Vem av de två gav order? SD.. Nej han följer ordern som Gumman el. "Grädde på moset" gav. Tråkigt.
Citera
2021-02-13, 20:21
  #122973
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smokeonthewater
"Jag har en teori att hon väntar honom, det finns tydliga tecken på det. Varför skulle hon upprepa, oj, sent, slutat sent och förklara att paketinslagningen nog är klar inom en timme? Hemma nu? frågar hon också, klockan är då 22:55:14.

Det är klart att hon väntade honom. Hon hade ju gett honom order att komma och äta hjärtformad kaka. Det var det jag menade med "punkt". L gav order. Punkt. Inget att diskutera.

Ok, då missförstod jag dig.

Jag tror att de bestämt, kanske på SDs förslag, att de ska ses.

Det finns ingen riktig inbjudan utom kakan.

A 145/96
20:00:31 -----------SD till Lena: Slår ihop på kontoret
20:00:43 ---------- Lena till SD: Oj, lång dag
20:01:S0-----------SD till Lena: Mmm
20:12:33 --------- -SD till Lena: Haft bra dag
20:12:37 -----------SD till Lena: Jag har
20:13:05---------- -Lena till SD: sitter nu och loggar ikapp för att vara
nollad (förutom Nordsjön) när vi åker, tar lite tid med bilder, men de
kanske får vara till senare
20:49:06 -----------Lena till SD: skickar bild kladdkaka
20:49:26-----------Lena till SD: Gjorde till dig och mig
20:49:34-----------Lena till SD: Om du törs smyga hit i kväll kan vi äta. Tar lite med A nu
21:09:17-----------SD till Lena: Till Viken nu
21:09:59----------SD till Lena: Bild platsdelning Varbergagatan
21:12:20----------Lena till SD: Oj, sent.
22:55:14----------Lena till SD: fixar lite inför Arons födelsedag i morgon.
Hoppas det tar mindre än en timme. Hemma nu?
23:00:55----------SD till Lena: kom precis. Svarar på jobbmail
23:01:02----------SD till Lena: Har lite måsten
23:01:13 ----------Lena skickar bild loggremsa

Först och främst reagerar jag på att SD meddelar Lena att han slutar jobbet. Varför? Han vill ju inte ha med henne att göra? ???

Lena reagerar med Oj, lång dag.
Det skulle kunna vara en allmän reaktion, men eftersom det kommer mer liknande reaktioner senare, kan det här vara ett första tecken på att hon väntar honom.

Något som jag inte tänkt på så mycket tidigare, är att Lena berättar att hon håller på att logga ikapp. Det har jag sett att hon skrev till någon annan också (eller samtal JJ). Men här säger hon at hon inte ska logga Nordsjön.
Nu vet vi varför hon inte loggade Nordsjön. Det är för att HD inte skulle se att SD och Lena var där. Och det löftet håller hon även nu. Alltså inget hot om att avslöja här.

Om de inte hade bestämt att de ska träffas, kommer inbjudan lite konstigt med en redan färdigbakad kaka. Hon vet ju att han ska till USA, och hur kan hon veta att han ens har tid? Nä, den går jag inte på... De har redan bestämt möte.

När SD skriver att han ska till Viken nu, då skriver Lena på nytt Oj, sent.
Vilken betydelse har det för henne om de inte skulle ses?
Hon verkar inte heller förvånad att han åker dit. Varför? För att hon vet? Han brukar ju inte träna, det är nytt.
Det verkar vara så att de har pratat innan på något sätt som vi inte kan se.
Om SD inte skull vilja ses, varför säger han inte att han inte kan, hinner?

Vi ser inte heller att Lena hotar fram något (som du påstår att hon gör). Ingen dispyt om att träffas- inte träffas.

Slutligen, varför skulle Lena behöva berätta för ´S att hon tror att hon är klar med paketen om 1 timme? Det struntar väl han i, om de inte ska ses?

Och varför meddelar han henne att han har just kommit, svara på jobbmail och lite måsten om han inte har avtalat med Lena att komma? Bara att säga redan här att det blir för sent.

Lena skriver 22:55 att hon tror att hon blir färdig inom en timme. Det är ca 23:55 det. Lena skulle säkert vilja träffas tidigare om hon hunnit färdigt.

När SD meddelar att han har lite måsten vid 23:01, borde det passa Lena perfekt. Hon skrev ju för bara sex minuter sedan att hon hade en timmes jobb framför sig eller hur?

Istället kommer SD i flygande fläng, för 23:22:38 läser inte Lena JJs meddelande.

Varför skriver han inte tidigare att han inte hinner?
Du skriver att han blir hotad till möte.

Men han skriver ju faktiskt kl 00:03:08, runt den tid som Lena själv sagt att hon skulle hinna till, att han inte hinner.

Nä, din teori håller inte att Lena tvingar dit honom genom hot.
Sådana konversationer där Lena hotar, det har vi sett förut.
Ingen av dessa konversationer liknar den här.

På något sätt.
Citera
2021-02-13, 20:57
  #122974
Medlem
HDs förtrogna kollega/chef/vän MT berättar många märkligheter under sina förhör.

Under januari-maj är H inte glad.
Hon ska separera, de ska skilja sig.
H köper en lägenhet nära Lena, vilket får Lena att bli upprörd, H berättar det för M, skrattar och säger att det skiter hon i.
H flyttar 22-23 mars 2018.
Efter flytten säger H att S tystnar, han vill inte prata och diskutera som förr. Det är olikt honom.
I månadsskiftet mars/april, då schemat är lagt, ber H om semester i två veckor i maj, för att resa till USA med S. En resa som de planerat sen december 2017. (Under rättegången har det låtit som om fiaskoresan till USA varit planerad jättelänge, flera år)
M tror att det är ett dåligt skämt, H sätter hela avdelningen i skiten, men hon känner sig pressad att godkänna ledigheten.
Den 19 maj ringer H och säger att allt är kaos pga mordet.
H sjukskriver sig, tar semester, bor på landet hos mamma och pappa, köper en häst(!) och återkommer till arbetet i augusti. Hon är glad och fungerar klockrent, inga konstigheter.
I september 2018 ska H och S resa igen, M frågar om de är ett par igen, Nej.
H säger att polisen inte har någonting, därför är S på fri fot.
M känner obehag och hoppas att H är oskyldig och inte involverad med S i mordet.
Hon känner obehag inför den person i H som önskar ta bort L, önskar henne död, för att hon anser att Lena förstört familjen.
Citera
2021-02-13, 21:37
  #122975
Medlem
Jerrys lgh såld idag. Det rör på sig i Örebro. Kommer GM att erkänna innan april eller trivs han med sin tillvaro?
Citera
2021-02-13, 21:37
  #122976
Medlem
smokeonthewaters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Ok, då missförstod jag dig.

Jag tror att de bestämt, kanske på SDs förslag, att de ska ses.

Det finns ingen riktig inbjudan utom kakan.

A 145/96
20:00:31 -----------SD till Lena: Slår ihop på kontoret
20:00:43 ---------- Lena till SD: Oj, lång dag
20:01:S0-----------SD till Lena: Mmm
20:12:33 --------- -SD till Lena: Haft bra dag
20:12:37 -----------SD till Lena: Jag har
20:13:05---------- -Lena till SD: sitter nu och loggar ikapp för att vara
nollad (förutom Nordsjön) när vi åker, tar lite tid med bilder, men de
kanske får vara till senare
20:49:06 -----------Lena till SD: skickar bild kladdkaka
20:49:26-----------Lena till SD: Gjorde till dig och mig
20:49:34-----------Lena till SD: Om du törs smyga hit i kväll kan vi äta. Tar lite med A nu
21:09:17-----------SD till Lena: Till Viken nu
21:09:59----------SD till Lena: Bild platsdelning Varbergagatan
21:12:20----------Lena till SD: Oj, sent.
22:55:14----------Lena till SD: fixar lite inför Arons födelsedag i morgon.
Hoppas det tar mindre än en timme. Hemma nu?
23:00:55----------SD till Lena: kom precis. Svarar på jobbmail
23:01:02----------SD till Lena: Har lite måsten
23:01:13 ----------Lena skickar bild loggremsa

Först och främst reagerar jag på att SD meddelar Lena att han slutar jobbet. Varför? Han vill ju inte ha med henne att göra? ???

Lena reagerar med Oj, lång dag.
Det skulle kunna vara en allmän reaktion, men eftersom det kommer mer liknande reaktioner senare, kan det här vara ett första tecken på att hon väntar honom.

Något som jag inte tänkt på så mycket tidigare, är att Lena berättar att hon håller på att logga ikapp. Det har jag sett att hon skrev till någon annan också (eller samtal JJ). Men här säger hon at hon inte ska logga Nordsjön.
Nu vet vi varför hon inte loggade Nordsjön. Det är för att HD inte skulle se att SD och Lena var där. Och det löftet håller hon även nu. Alltså inget hot om att avslöja här.

Om de inte hade bestämt att de ska träffas, kommer inbjudan lite konstigt med en redan färdigbakad kaka. Hon vet ju att han ska till USA, och hur kan hon veta att han ens har tid? Nä, den går jag inte på... De har redan bestämt möte.

När SD skriver att han ska till Viken nu, då skriver Lena på nytt Oj, sent.
Vilken betydelse har det för henne om de inte skulle ses?
Hon verkar inte heller förvånad att han åker dit. Varför? För att hon vet? Han brukar ju inte träna, det är nytt.
Det verkar vara så att de har pratat innan på något sätt som vi inte kan se.
Om SD inte skull vilja ses, varför säger han inte att han inte kan, hinner?

Vi ser inte heller att Lena hotar fram något (som du påstår att hon gör). Ingen dispyt om att träffas- inte träffas.

Slutligen, varför skulle Lena behöva berätta för ´S att hon tror att hon är klar med paketen om 1 timme? Det struntar väl han i, om de inte ska ses?

Och varför meddelar han henne att han har just kommit, svara på jobbmail och lite måsten om han inte har avtalat med Lena att komma? Bara att säga redan här att det blir för sent.

Lena skriver 22:55 att hon tror att hon blir färdig inom en timme. Det är ca 23:55 det. Lena skulle säkert vilja träffas tidigare om hon hunnit färdigt.

När SD meddelar att han har lite måsten vid 23:01, borde det passa Lena perfekt. Hon skrev ju för bara sex minuter sedan att hon hade en timmes jobb framför sig eller hur?

Istället kommer SD i flygande fläng, för 23:22:38 läser inte Lena JJs meddelande.

Varför skriver han inte tidigare att han inte hinner?
Du skriver att han blir hotad till möte.

Men han skriver ju faktiskt kl 00:03:08, runt den tid som Lena själv sagt att hon skulle hinna till, att han inte hinner.

Nä, din teori håller inte att Lena tvingar dit honom genom hot.
Sådana konversationer där Lena hotar, det har vi sett förut.
Ingen av dessa konversationer liknar den här.

På något sätt.

Citat:
Om SD inte skull vilja ses, varför säger han inte att han inte kan, hinner?

Därför att han inte orkar med hennes tjafs? Han visste vilket drama det skulle bli om han sa "nej". Istället hittade han på olika undanflykter. På så sätt slapp han hennes hot ända tills hon förstod att han inte tänkte komma. Då kom hotet på några sekunder. Att LW bakade en kaka och tog för givet att han skulle komma visar bara vilken makt hon trodde att hon hade över honom och att hon inte gått vidare.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in