Citat:
Ursprungligen postat av
Dokgo
En orsak till varför det är många invandrare som fuskat är för att de är konstant pressade av alla i familjen/släkten att utbilda sig, framför allt utbilda sig inom yrken som läkare, civilingenjör och jurist. Åstadkommer de inte med det, så ses dom som misslyckade individer av sin omgivning, och psykiska ohälsan dyker sakta men säkert upp därefter.
I en del invandrarfamiljer är det säkert så att de har press att utbilda sig till något prestigefyllt, precis som barn i en del svenska familjer. Dock, så är det inte orsaken. Invandrarna är överrepresenterade i allt fusk och brottslighet.
Vad man kan se av avslöjandet med fuskarna är att det är nästan bara till (soft)plugg-utbildningarna fuskarna sökt in. Nästan inga till ingenjörsutbildningarna, eftersom de utbildningarna är för svåra i matte och fysik, och invandrarna är underrepresenterade på de tekniska högskolorna jämfört med hur befolkningssnittet ser ut i samhället.
Det går att som en medelmåtta hårdplugga till psykolog, jurist men även allmänläkare, men för att bli civilingenjör måste man förstå matte och fysik.