Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Lösningen för att komma så nära som möjligt att alla barn kan få värdiga barndomar är självklart att det finns flexibilitet i systemet och inget tvång till endast ett enda sätt att leva. Säger dig självt.
Och käre uv massa barn har det utmärkt hos homosexuella familjer.
Finns faktiskt inget bevis alls för att homosexuella skulle vara sämre föräldrar och när det kommer till män så är homosexuella förmodligen strået bättre än hetero av skälet att barnet mer garanterat ör ett önskat och planerat sådant.
Surt sa räven.
Det måste både finnas flexibilitet och ett visst tvång, framför allt måste det finnas normer och ett socialt tryck på människor att agera klokt och omdömesgillt.
Bara det faktum att en homosexuell relation inte kan utgöra grunden för en kärnfamilj, indikerar svårigheterna, även om anekdotiska undantag kan både vara positiva och negastiva.
Citat:
Ja bäst vi skaffar lite fler som kan bli hemlösa.
Jo, det är där Din sida. Du får väl bestämma Dig om Du vill importera mer demografiska miljöproblem, mer kriminalitet och mer hemlöshet - Du kan ju börja med att svara på om Du vill sluta med massinvanring och stödja ett återvandringsprogram.
Citat:
Du menar KVINNOR ska inte ha sex, säg ut vad du egentligen menar.
Fri aborträtt är just en av metoderna som finns för att undvika ofrivillig graviditet.
Nej, abort är en metod för att smita från en befintlig ofrivillig graviditet. Män
och kvinnor bör härvid besinna sig och ha en betydligt mer ansvarsfull sexuell livsstil.
Citat:
Du fattar inte vad som stod där eller hur.
Det var väl just det jag gjorde.
Ja så klart, men framför allt enligt expertis på området. Här är en ganska försiktig berättelse:
https://www.mnopedia.org/swedish-immigration-minnesota
Citat:
En av orsakerna ja...ÖVERBEFOLKNING.
Läst mig skriva det ordet förr kanske?
Rätt vanligt förekommande i samhällen med gravt kvinnoförtryck med tillhörande sexuellt våld och utnyttjande och ingen aborträtt, precis det du vill ha åter.
Andra orsaker var allt det andra jag veskrev och som din sort också längtar hett efter.
Eftersom ni är hör dumma i huvudet för att begripa bättre.
Vi pratar här om 1840-talet. Då ökar den svenska befolkningen främst genom stora förbättringar för kvinnor och barn - både genom en dramatisk minskning av spädbarnsdödligheten och genom en reducering av riskerna för barnsängsfeber. Några medicinska möjligheter till "fri abort" fanns givetvis inte vid tiden.
Citat:
Ja fruktansvärt dumt onekligen att alla människor förtjänar ges likvärdiga rättigheter och möjligheter.
Då blir det ju inte lika priviligerat för vissa små osäkra och svaga själar som behöver känna sig över andra för att kunna andas.
Det vill ju inte Du. Du vill ge mer rättigheter och möjligheter till de som i olika avseenden presterar sämre. Du vill uppmuntra felbeteenden.
Citat:
Postmodern kvasireligion??
Seriöst Uven är det allt du kan komma med?
Nej, jag har mycket mer, men det får bli i en annan tråd.
Citat:
Auktoritärt styre -check
Abortförbud - check
Höga straff- check
Tvingad kärnfamilj - check
Förtryck av kvinnor och homosexuella - dubbelcheck
Nationalism - check.
Vad mer kan du önska?
Som svensk konservativ skulle jag önska:
- Demokrati
- Reglerad abortlagstiftning
- Höga straff för vissa särskilt skadliga och motbjudande brott
- Uppmuntrad kärnfamilj och kärnfamiljsnorm
- Frihet och ansvarsfullhet för män, kvinnor, homosexuella - ja alla myndiga, laglydiga medborgare
- Konservativ, ansvarsfull nationalism - grunden för en fungerande demokrati
Se där en ingredienslista för en början till ett fungerande samhälle.