Ska ta mitt kort om en månad och har lite frågor.
Ska köpa ett helt fräscht set. Ett Wilson för ca 3000 spänn. Innehåller 2 drivers å en "hybrid" och lite järnklubbor/SW och en putter. Har känt på dem lite grann och de känns bra för min swing (har svingat en hel del på range med andra klubbor).
Har pengar så köpa nytt känns roligare för min del.
Det jag undrar är.
1. Ska jag ändå vänta med att köpa ett set tills min instruktör gett mig lite hints om vad jag ska satsa på för klubbor? Så vitt jag förstått så använder man troligen ändå inte en driver förrän man är under 36 i hcp, eftersom man kör "max 150 meter från hål" ner till 36 i hcp (är det rätt eller fel läst av mig?).
2. Förutom medlemskap i en klubb, vad får man räkna med att lägga ut på golfen förutom att man köpt skor, handskar, kläder och ett set? Vad får man räkna med när det gäller bollarna? Drar man iväg flera per runda? Eller kanske någon enstaka? Om man hobbyspelar, vad får man räkna med att lägga per år? Ska köpa abonnemang på rangen så det går på 500-600 i månaden, fritt antal bollar.
Värt att nämna är att jag räknar med att köra en 18-håls i veckan under säsong.
3. Hur snabbt kan man ev. komma ner till 36 hcp och börja tävla lite? Går det gå ner till 36 på två rundor redan? Om vi säger att man går t.ex går +40 i två rundor i streck på 18-håls med 72 par? Eller går det med en runda t.o.m? (har spelat mycket bangolf både på betong och gräs så puttandet, vilket ofta verkar vara där man tappar i början på sitt spel, vad jag hört).
Hittar ingenstans hur sänkningen fungerar. Hittar bara index för hur hcp fungerar men inte hur man sänker/höjer sitt hcp.
4. Vad är det för priser för en runda på en 18-håls?
Tar gärna emot tips från alla håll. Har hållit på med bollsporter av alla möjliga slag så det bör förhoppningsvis gå bra med golfen. Siktar inte på att bli något proffs direkt. Snarare en hobbygrej att göra istället för annat.