Citat:
Ursprungligen postat av
Klota
4. I princip ingen ger mig ett bra svar på den enda fråga jag ställde. VARFÖR skulle någon VILJA mörklägga något som vore sååå förödande? Att politikerna enbart är
rädda om sina plånböcker och att majoriteten av befolkningen bara är dumma får köper jag inte. (Förresten köptes SD av storföretagen och tvärvände i frågan gällande om det ska gå och tjäna på välfärd eller ej)Vi är ingen diktatur där man inte får yttra sig, något sådant hade fler än lågutbildade, småortsbor satt sig emot. Och att ni i minoritet tillhör någon slags intelligent överhet, tjaaaa, är tyvärr mycket som pekar på det motsatta.
Det finns förstås många delförklaringar till detta, men det finns en mer eller mindre uttalad politisk agenda (kallad Agenda 2030, googla gärna det) från överstatliga institutioner som FN och EU, som går ut på att vi skall uppmuntra invandring från Afrika och Asien till Europa, som ett sätt att bekämpa världens fattigdom. Det är alltså inte meningen att invandringen till Sverige skall vara ekonomiskt lönsam. Tvärtom, den rika delen av befolkningen skall tvingas dela med sig av sin rikedom och sina förmåner till fattiga människor. Det är en sorts global socialism, en global fördelningspolitik, som Sverige deltar i.
Hade politikerna varit ärliga och sagt att vi gör det här för att bekämpa världens fattigdom, inte för ekonomisk vinning, så hade svenska folket åtminstone haft en chans att ta ställning till om man vill hjälpa till att bekämpa fattigdom eller inte. Men det är ingen vinnande politik att vara så ärlig. Istället måste politikerna mörka verkligheten och låtsas som att invandringen är lönsam. Säga vad man vill om Fredrik Reinfeldt, men han försökte faktiskt vara ärlig när han bad svenska folket att öppna sina hjärtan (och plånböcker) för invandringen. Men så förlorade han också det påföljande valet.
Så ja, politikerna mörklägger den förödande utvecklingen eftersom de tror på sin idé om global socialism. De tror att det som är jobbigt och besvärligt nu, blir enkelt och positivt i framtiden. Men för att hålla folket på gott humör under den besvärliga tiden, måste man mörklägga de värsta problemen. Och det lyckas man inte med, tack vare informationssamhället, sociala medier och alternativmedier. En regering kan inte längre sprida sin propaganda i statskontrollerad media och få det att stå oemotsagt.
Det som du kallar partiska länkar är i själva verket den ultimata demokratin. Det blir allt svårare att mörklägga eftersom sanningen alltid kommer fram.