Citat:
Ursprungligen postat av
Branghakka
Det är ett enkelt jobb dit slemmiga sossepatrask och det förtjänar inte den typen av status och lön ni försöker blåsa in. Om man tycker att utbildning till förskolelärare är tufft bör man nog sterilisera sig för samhällets bästa.
Varför ser du ner på förskollärare så? Vad skadar det dig om de tjänar bra? Om du någon gång skaffar barn (låt oss alla hoppas att du avstår, dock) så kommer du garanterat vilja att 1) det finns en förskola nära ditt hem/jobb och 2) att personalen där inte är hämtad från Arbetsförmedlingens diverse stödprogram.
Är du purken för att du som AT-läkare kommer tjäna lika mycket som en förskollärare? Oroa dig inte, snart kommer du vara överläkare och tjäna 150 000 i månaden på att ställa diagnoser med hjälp av undersökningar andra yrkeskategorier utfört, bedöma lite remisser, handleda ST-läkare och dessutom slipper du ha jour.
Apropå överbetalda offentliga jobb...