Citat:
Ursprungligen postat av
patrixx
Det är inte det minsta svårt. Att få sådana som dig att förstå vad som kan vara verkligt och inte är dock något helt annat.
Raketekvationen är felaktig och säger inget om raketers förmåga att att skapa framdrift i vakuum av samma skäl som uppställningen 1 + 1 = 3.
Dvs den säger inget och den använder begrepp felaktigt. Vi vet att två ettor inte kan bli tre och vi vet att velocitet och kraft är fysiska begrepp som betecknar olika saker.
Det gör däremot experimentellt bevisad fysik. Här är en animation som visar fri expansion. Vad händer om tomrummet är obegränsat? Det här är egentligen så självklart att vilket barn som helst kan förstå
https://youtu.be/T2Nuxralkj8
Jo det är uppenbarligen mycket svårt, ditt svar innehåller ju bara nonsens och inget svar på min fråga.
Enligt etablerad vetenskap fungerar en raketmotor som en reaktionsmotor, dvs den framåtdrivande kraften är en reaktionskraft som uppstår när massor accelereras bakåt.
Förklara varför detta inte fungerar.
Förklara var och varför vetenskapen har tänkt fel.
Citat:
Ursprungligen postat av
patrixx
Raketekvationen är felaktig ...
Varför och på vilket sätt?