Citat:
Ursprungligen postat av
host.
Precis så jag och en del tänker, men googlar man får man upp forum där folk påstår att effekterna tar ut varandra, vilket i mitt huvud verkar skumt... folk menar alltså på att en atarax skulle boosta kratomet mer än vad en xanor skulle??
Dem googlingar jag gjort på det verkar syfta på att Benzo tar bort delar av dom lilla euforiska effekterna kratom ger. Dock skulle jag gissa på att dom sederande effekterna i stället blir starkare.
Kratom är ju ganska stimulerande beroende på dos. Dem stimulerande effekterna skulle jag tro minskas/försvinner av benzo.
Men inte dom sederande.
Så det kanske är rätt delade meningar i denna fråga. Oavsett så är det en intressant fråga.
Enda man kan göra är väl att fortsätta googla på det. Eller testar man själv helt enkelt

Sist jag hade käkat benzo och kratom tyckte jag inte direkt effekterna försvan iaf. Något mindre stimulerand kanske, men effekter gav det helt klart.