2017-08-15, 11:53
  #6217
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Ja, men han var ju påtänd hela tiden. Går inte att jämföra alls med vanliga, normala människor.
Du menar att PM är en helt vanlig, normal, människa? Skulle han kunna gjort de projekt han gjort om han var det? Verkar intervjuer mm och kommentarer från de som jobbat med honom som om han var det?
Citera
2017-08-15, 11:57
  #6218
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cellplast
Jag tror du kan göra en hel del roligt med ekolod. Men först skulle nog PM:s ego tvinga honom att låta oss veta om de gjort någonting sådant.
Precis. Hade de haft ett system för undervattensnavigering så hade vi sett det basuneras ut när båten renoverades. Man kanske skall lämna utrymme för att det kan ha varit något sådant som KW var ombord för men det känns inte helt rimligt.

De tekniska problemen är flera. De ekolod som finns på marknaden kan förvisso i dyrare modeller ge ganska fina 3D vyer av bottenförhållanden. Det första problemet är dock att sensorerna inte är gjord för att tåla något större tryck (och trycket ökar fort när man dyker) utan är gjorda för att sitta på akterspegeln på ett ytgående fartyg bara en bit under vattenlinjen. Det andra problemet är att de dyrare ekoloden som ger fina bilder inte är öppen mjukvara och att mjukvaran förväntar sig att användas vid ytan för att fungera. Det är inte trivialt att ge tillförlitliga bottenavläsningar då det är beroende av temperatur, salthalt och avstånd. Stoppar du ner en sensor en bit under vatten (om den ens tål det) så kommer mjukvaran att få enorma problem då du får ytekon och annat som den inte är skriven för att klara av. Det finns ju utrustning för ubåtar men som du nämner så borde vi i så fall ha hört något om det för länge sedan.
Citera
2017-08-15, 11:58
  #6219
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BaronVonHager
Aspergers syndrom?

Men tydligen hade han en fru, det talar ju emot aspergers å andra sidan...
Han är helt klart eljest och får nog lite träffar på en screening för högfungerande autism.
Citera
2017-08-15, 11:58
  #6220
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ensnubbetyp
Jag har följt den här tråden senaste dagarna, och funderat en hel del på detta mysterium.

Jag övertygad om ett visst händelseförlopp, och det skiljer sig en del mot vad många här tycks tro, inklusive GW.

Först måste man inse att PM visst har skäl att dölja en olycka. Bara för att det är en olycka är man inte helt oskyldig, i synnerhet inte om man både är kapten och ansvarig för båtens konstruktion. Dessutom brinner han för sitt ubåtsprojekt.

PM har under decennier byggt ubåtar och annat, och nu ska en världsjournalist skriva en artikel om honom för Wired (!). Även om man nu har tendens att vara lustmördare eller extremt aggressiv på annat sätt, vilket jag inte tror om PM, så är detta ändå verkligen inte rätt tillfälle. Han lever ju för sina projekt, och vill gärna visa upp dem.

Två kompetenta och hyfsat intelligenta "klarar-det-självare" ute på havet i en privatbyggd ubåt, redo att göra ett reportage för Wired. Det är inte Ubbe och Gittan med en platta pripps i en Flipper 700.

Det är en fin kväll, men inte helt stilla. De åker i ytläge och har det trevligt, men något händer som gör att KW hamnar i vattnet. Kanske vill hon ta ett foto på PM i tornet mot den vackra solnedgången, och behöver lite avstånd. Eller så tappar hon ner mobilen eller kameran, eller av någon annan anledning tar de tillsammans (?) det dumma beslutet att hon ska klättra ner från tornet, och t.ex. gå ut på fören.

Det finns inte mycket att hålla sig i. Ubåten kränger till och KW hamnar i vattnet. Kanske en inte så farlig situation från början, men den kan snabbt ha utvecklats till något riktigt allvarligt.

- Hon hade inte flytväst (det ver vi!)
- Kanske svårt att ta sig upp på båten pga dess konstruktion
- Kanske saknades livboj eller kastlina i ubåten
- PM kunde omöjligt fokusera på att hjälpa KW när ingen annan manövrerar båten (för liten besättning)
- Hon kan ha slagit i huvudet i fallet så att hon själv blev hjälplös

Som kapten är man ansvarig för passagerarnas säkerhet. Jag tror han tänkte att de skulle kunna lösa det själva, eftersom kusträddningen inte skulle hinna dit, eller för att han inte offentligt vill skylta med incidenten.

Pga av ett antal dåliga beslut (samt dålig säkerhetsutrustning, underbemanning etc), så förlorar han henne i vattnet och han hamnar i chock.

Resten är bara psykologi. Han kanske fortsätter leta, men utan resultat. Vad ska han göra nu? Inget reportage i Wired. Dödsolyckan skulle dessutom sätta stopp för hela projektet. På några minuter föll hela hans värld i bitar.

Jag tror att han natten därefter hade panikångest och stora grubblerier. Han visste inte vad han skulle göra eller ta vägen. Än så länge visste ju ingen annan något. Han funderade kanske på att arrangera det som att han blivit påkörd, därav åkte med släckta lanternor framför skeppet i farleden, men ångrade sig i sista stund gasade förbi.

Hans beslut blev att försöka förneka olyckan genom att påstå att han släppt av henne, och sedan sänka båten, eftersom han inte visste hur han annars på ett naturligt sätt skulle kunna sabotera elektroniken så pass mycket att navigeringsloggen skulle raderas. Den skulle ju bevisa att hon inte blev avsläppt.

Han sänker båten avsiktligt på så pass grunt vatten att han eventuellt någon gång kan få den upp igen.

När han insett att han inte kunde dölja olyckan, utan att det snarare gjorde honom misstänkt för värre saker, så berättade han sanningen för polisen. Nu försöker de hitta hennes kropp genom att följa strömmar etc.

Jag är övertygad om att det var en olycka, och att hennes kropp hamnat i vattnet. Tror inte han har nerver nog för att hantera ett lik, sänka kropp etc. Det skulle bli för mycket, även för honom.

Fortfarande så tragiskt alltihop.


Detta är utan tvivel det bästa och vettigaste inlägget som gjorts i tråden.
Alla borde läsa det, närmre sanningen än såhär kommer man inte!
Citera
2017-08-15, 12:00
  #6221
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Han hade tidigare knåpat ihop 2 mindre farkoster som skulle vara perfekta för att busa med svenska kustförsvaret. Sedan bestämde han sig plötsligt för att bygga en i full skala, därför att det var enklare, enligt honom själv. Om man tänker sig att han hade några andra planer så skulle ju en större ubåt kunna transportera människor och mer gods.
Hade jag själv byggt en privat ubåt hade jag målat den röd och gul och haft stora fönster så att man kan se fiskarna. Sedan skulle jag ha kört omkring äventyrslystna turister i den.
Stora fönster kräver att han får stora fönster någonstans ifrån. Lättare att få tag i de mindre fönster som ubåten har nu. Allt beror på vilka kontakter han har haft.

Röret till ubåten är från torn till vindkraftverk. Så hans byggen anpassas efter vad han kan lägga vantarna på. Tror mer att han söker delar först och sedan anpassar ritningarna än att han tar fram ritningar och sedan går på jakt efter delar.

Den stora ubåten har inte stora luckor för att snabbt lyfta in/ut många ton last. Liten ubåt som har hela översidan som en enda stor lucka kan lastas/lossas snabbare.

Denna ubåt skall tåla 300-400m djup medan man bara anser man vågar gå ner till 100m (och troligen inte har gått djupare än 40m). En smuggelubåt behöver inte byggas för mer än 40m maxdjup eftersom han normalt inte kan hitta djupare ställen där han håller till.

Det är väl bara om målet är smuggling av människor som större är bättre - men då är ändå problemet hur han lastar av vid kusten - eller om någon skall ut och möta med annan båt.
Citera
2017-08-15, 12:02
  #6222
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av moshes
Idag går Malmöpolisen, Sigfridsson ut med uppmaning till människor som kan ha sett något-på svenska sidan-
angående båten eller i övrigt om någon har noterat föremål -som man kanske uppfattat som "skräp"- det kan röra sig om föremål som tillhör eller som har med Kims försvinnande att göra.
(Antar att det kan gälla hennes personliga saker-typ väska, kläder. )

Det börjar kännas som att teorierna om att han har varit över på svenska sidan börjar besannas. Någon form av radar eller mobilsignaler kanske tyder på att han har varit över.

Det gamla kärnkraftverket Barsebäck ligger där på den svenska sidan. Är det någon som vet vad det används till idag? Skulle man kunna lägga till med den ubåt i hamnen.
Citera
2017-08-15, 12:04
  #6223
Medlem
Takadongtakadangs avatar
Så ett möjligt (låt vara ett jäkligt spionroman-aktigt sådant) scenario är att mariningenjören Peter Madsen blivit kontaktad av Colombianska maffian runt 2008 då han blir uppmärksammad i media i samband med att han sjösätter Nautilus. Colombianerna behöver någon som designar en återanvändbar ubåt med möjlighet att frakta upp till tre ton last. Madsen tackar ja mot att colombianerna hjälper honom med finansiering av hans raketdrömmar.

Då den ursprungliga båten inte klarar de specifikationer som colombianerna har på undervattensdrift påbörjar Madsen arbetet med att ändra bl.a. batteri-konfiguration för att möjliggöra längre undervattnsdrift. Nautilus fungerar nu som en prototyp och testplattform. Två syster-ubåtar börjar nu byggas vid Colombias kust - alla enligt exakt samma specifikationer som Nautilus.

Kim Wall får ett tips från en anonym källa som menar att Madsen i själva verket agerar konstruktör åt colombianska maffian. Peter Madsen upplever att någon snokar, men vet inte VEM det är som står för snokeriet. Madsen meddelar colombianerna som beslutar sig för att lägga ut några fällor, och upptäcker att det är Kim Wall som är den snokande journalisten. Utan att avslöja något för Madsen beslutar sig colombianerna för att tysta Wall.

Ubåten lämnar kajen med Kim Wall i tornet. Vad varken Madsen eller Wall vet är att en colombiansk maffioso finns med på ubåten. Under färden uppenbarar sig sedan maffioson och tvingar Madsen att köra till en plats med lite båttrafik. I tre timmar torteras sedan Kim Wall ombord på ubåten för att hon skall avslöja sina lösenord till sin mailkonversation och övriga digitala media. När all information är säkrad avrättas hon med ett skott i hjärtat och sänks sedan i havet inlindad i en 30kg tung kätting.

Då ubåtsbygget i Colombia ännu inte är slutfört kan colombianerna inte göra sig av med Madsen. Han beordras att köra in till land och släppa av colombianen. Innan han sätts i land framför han ett hot mot Peter Madsens fru och övriga familj.

Madsen står nu inför ett dilemma - erkänna allt om hans samarbete med colombianska maffian och få sin familj mördad, ta på sig mordet och få livstids fängelse eller försöka få det se ut som att Kim Wall blivit avsläppt. Madsen inser att HAN kommer bli dömd för mord då det är massor av blod inne i ubåten. Han ställer nu in morgondagens resa för att få en chans att i lugn och ro städa bort alla spår. När kustbevakningen upptäcker honom i Kågebukten fattar han beslutet att sänka ubåten för att på så sätt tvätta bort blodet. Resten vet ni.

Ungefär så kan det ha gått till.
Citera
2017-08-15, 12:06
  #6224
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Det börjar kännas som att teorierna om att han har varit över på svenska sidan börjar besannas. Någon form av radar eller mobilsignaler kanske tyder på att han har varit över.

Det gamla kärnkraftverket Barsebäck ligger där på den svenska sidan. Är det någon som vet vad det används till idag? Skulle man kunna lägga till med den ubåt i hamnen.

Den troligaste anledningen, OM han gått över till Svenska sidan, är i så fall för att dumpa en eventuell kropp för att det skall stämma överens med hans historia om att han släppte av henne vid 22:30 i Danmark.
I en stressad och förvirrad persons sinnevärld kan det verka logiskt. "Jag släppte henne i Danmark och hon skulle åka hem till Sverige, hittas hon då i Sverige har jag alibi". Resterande tiden ute till havs är ett vekt försök att skaffa sig alibi ("jag var inte där") och för att sanera brottsplatsen.
Citera
2017-08-15, 12:06
  #6225
Medlem
Det här med smuggelteorin, finns det någon mer än Håkan Lans som lyft det (Samt den danska ”researchern” som ”kontaktat” Lans)?

Intervjun med Håkan Lans (Ursprungligen postat av Din farsas tand)
http://www.tv4.se/nyhetsmorgon/klipp/s%C3%A5-g%C3%A5r-s%C3%B6karbetet-efter-svenska-journalisten-kim-wall-som-att-leta-efter-en-n%C3%A5l- i-en-h%C3%B6stack-3928204

Det känns som ett tämligen osannolikt men intressant spår.

Dock tror jag inte att man ska läsa in för mycket i u-båtens färg, vill minnas att det finns svenska privatist-ubåtar med liknande dova färg.

Som Lans är inne på är det märkligt är att den inte verkar ha något syfte annat än att åka med. Det enda den har använts till enligt Wikipedia är att putta ut lunch-plattformen för Peters raket samt att låta ett gäng spelutvecklare känna hur en ubåt känns att köra.

Det är lite märkligt, varför inte göra turer med vetenskapligt ändamål? Varför har den inga ”ordentliga” fönster som man ofta ser på mindre ubåtar, hans raket har ett väl tilltaget fönster…
Citera
2017-08-15, 12:07
  #6226
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stilrent
Detta är utan tvivel det bästa och vettigaste inlägget som gjorts i tråden.
Alla borde läsa det, närmre sanningen än såhär kommer man inte!
Spot on! Han ville ju förklara vad som hänt så fort han kom i land. Han är åtalad för oaktsamhet, vållande. Case closed?
Citera
2017-08-15, 12:09
  #6227
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Takadongtakadang
Så ett möjligt (låt vara ett jäkligt spionroman-aktigt sådant) scenario är att mariningenjören Peter Madsen blivit kontaktad av Colombianska maffian runt 2008 då han blir uppmärksammad i media i samband med att han sjösätter Nautilus. Colombianerna behöver någon som designar en återanvändbar ubåt med möjlighet att frakta upp till tre ton last. Madsen tackar ja mot att colombianerna hjälper honom med finansiering av hans raketdrömmar.

Då den ursprungliga båten inte klarar de specifikationer som colombianerna har på undervattensdrift påbörjar Madsen arbetet med att ändra bl.a. batteri-konfiguration för att möjliggöra längre undervattnsdrift. Nautilus fungerar nu som en prototyp och testplattform. Två syster-ubåtar börjar nu byggas vid Colombias kust - alla enligt exakt samma specifikationer som Nautilus.

Kim Wall får ett tips från en anonym källa som menar att Madsen i själva verket agerar konstruktör åt colombianska maffian. Peter Madsen upplever att någon snokar, men vet inte VEM det är som står för snokeriet. Madsen meddelar colombianerna som beslutar sig för att lägga ut några fällor, och upptäcker att det är Kim Wall som är den snokande journalisten. Utan att avslöja något för Madsen beslutar sig colombianerna för att tysta Wall.

Ubåten lämnar kajen med Kim Wall i tornet. Vad varken Madsen eller Wall vet är att en colombiansk maffioso finns med på ubåten. Under färden uppenbarar sig sedan maffioson och tvingar Madsen att köra till en plats med lite båttrafik. I tre timmar torteras sedan Kim Wall ombord på ubåten för att hon skall avslöja sina lösenord till sin mailkonversation och övriga digitala media. När all information är säkrad avrättas hon med ett skott i hjärtat och sänks sedan i havet inlindad i en 30kg tung kätting.

Då ubåtsbygget i Colombia ännu inte är slutfört kan colombianerna inte göra sig av med Madsen. Han beordras att köra in till land och släppa av colombianen. Innan han sätts i land framför han ett hot mot Peter Madsens fru och övriga familj.

Madsen står nu inför ett dilemma - erkänna allt om hans samarbete med colombianska maffian och få sin familj mördad, ta på sig mordet och få livstids fängelse eller försöka få det se ut som att Kim Wall blivit avsläppt. Madsen inser att HAN kommer bli dömd för mord då det är massor av blod inne i ubåten. Han ställer nu in morgondagens resa för att få en chans att i lugn och ro städa bort alla spår. När kustbevakningen upptäcker honom i Kågebukten fattar han beslutet att sänka ubåten för att på så sätt tvätta bort blodet. Resten vet ni.

Ungefär så kan det ha gått till.
Spännande för en roman, men vi kan nog med högre säkerhet än det mesta i den här tråden säga att det inte var så här det gick till
Citera
2017-08-15, 12:10
  #6228
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Takadongtakadang
Colombianerna behöver någon som designar en återanvändbar ubåt med möjlighet att frakta upp till tre ton last. Madsen tackar ja mot att colombianerna hjälper honom med finansiering av hans raketdrömmar.

Kim Wall får ett tips från en anonym källa som menar att Madsen i själva verket agerar konstruktör åt colombianska maffian. Peter Madsen upplever att någon snokar, men vet inte VEM det är som står för snokeriet. Madsen meddelar colombianerna som beslutar sig för att lägga ut några fällor, och upptäcker att det är Kim Wall som är den snokande journalisten. Utan att avslöja något för Madsen beslutar sig colombianerna för att tysta Wall.

Ubåten lämnar kajen med Kim Wall i tornet. Vad varken Madsen eller Wall vet är att en colombiansk maffioso finns med på ubåten.

Madsen inser att HAN kommer bli dömd för mord då det är massor av blod inne i ubåten. Han ställer nu in morgondagens resa för att få en chans att i lugn och ro städa bort alla spår. När kustbevakningen upptäcker honom i Kågebukten fattar han beslutet att sänka ubåten för att på så sätt tvätta bort blodet. Resten vet ni.

Ungefär så kan det ha gått till.

Uppslaget till nästa NCIS-avsnitt är här. Nog för att verkligheten ibland överträffar dikten men här är jag böjd att påstå att dikten sänkte verkligheten på första skottet.
__________________
Senast redigerad av Praetori 2017-08-15 kl. 12:18.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in