Tråkigt, som sagt, att åklagaren avbröts innan han läst klart, men å andra sidan kanske det räcker för i dag med alla vedervärdigt vidriga detaljer vi fått ta del av.
Det som framkommer är bilden av en person som är
helt död invärtes vad det gäller mänsklighet, känslor, empati, ånger och skam. Enbart extremt sjuka tankar, förklaringar och infallsvinklar. Så oerhört vriden i sin skalle. Så oerhört nöjd över sig själv. Så självgod i sitt äcklande prat.
Lite från AB och Exp live, som jag tog fasta vid, av det åklagaren hittills hann med att läsa upp:
Han trodde aldrig att delarna från Kim Wall skulle hittas
Detta i samband med när han berättade om vad som hänt.
Han sa också:
– Det ska inte finnas döda personer i min ubåt, enligt utlåtandet.
Han menar inte att en död kropp förtjänar någon särskild respekt, läser åklagare
"Han berättade att han la sig för att sova i ubåten. I samband med det ler han och känner sig stolt av sina bedrifter och sina älskarinnor"
Om styckningen säger Peter Madsen till psykologen:
– Vad gör man när man har ett stort problem? Man delar upp det i några mindre.
Med stort leende: Det finns ingen sexuell tillfredställelse med att släpa runt på ett lik.
Under intervjun med rättspsykiatrikern har Madsen haft ett stort leende på läpparna vid många av frågorna.
"På frågan om hur man får sig själv att stycka en död person, liknar han det med slaget vid Trafalgar"
Peter Madsen beskriver sig som yin och yang – den vita är glad, men den svarta är ambitiös och komplicerad.
Enligt utlåtandet verkade han inte berörd när han pratade om själva fallet.
När han var liten– pojke så var hans dröm att bli kidnappad och använd i en barnporrfilm.
–Han intresserar sig för missöden, död och stora händelser. Han berättar om ett museum om förintelsen där det är en stor tågvagn som symboliserar att barn körs i koncentrationsläger.
Han bryter ut i gråt och slutar gråta lika fort som han började.
För psykologen berättade Peter Madsen att han tittade på dödsvideor för att han har ett intresse för det extrema i livet.