Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Men fortfarande:
a) det här var filmer han hade sett under löpet av många år, samtidigt som han sätt myriader andra typer av filmer som åklagaren vägrar att göra en lista på, som försvaret begärde. Om det är tre procent av alla filmer som M säger, så säger det fortfarande inte att detta var något som M intresserade sig för väldigt starkt. Det var en sak av många i huvudet på en man med många intressen (varav vissa kinky och konstiga då). Och
b) det var enkla, amatörmässiga filmer av dålig kvalitet. OM man har sådana filmer som sin motor i livet, så skaffar man väl sådana av bättre kvalitet än dessa som gått runt på nätet i många år och fått sämre och sämre upplösningsgrad? Även om man måste hitta ingången till det där mystiska "Darknet" och betala en slant..?
Det finns inga "men".
Det är extremt våldsamma filmer med kvinnor som torteras och dödas, både animerade och verkliga filmer. Noga sorterat i olika mappar han namngivit, så att han lättare skulle hitta dem.
INGEN normal människa har den typen av filmer i datorn. När vissa klipp visades i rätten mådde folk illa och de fick ta paus. Som när de intervjuade GW som var med första dagen och frågade honom om filmerna. Han svarar då att han var den enda som tittade för han har ju sett åtskilliga liknande filmer i sitt jobb, så han är härdad. Han tillade att övriga tittade bort, höll för ögonen och tungandades.
Är du insatt i snuffmoviemarknaden eller? Det verkar så när du menar att Madsen borde skaffat filmer med bättre kvalitet och inte ha dessa "enkla, amatörmässiga filmer av dålig kvalitet".
Det finns inga filmstudios a la Hollywood för denna vidriga marknad. Det handlar om amatörer, lika sexuellt avvikande som Madsen, som spelar in dessa snuffmovies, halshuggningar, tortyr osv.
Om Madsen hade "vanliga" filmer i datorn också, typ Sound of Music, krigsfilmer, äventyrsfilmer så har ju det absolut inget med fallet att göra, det är helt ovidkommande och inget som på något vis tar bort betydelsen av de extrema tortyr/mord/sexualsadistiska filmer han hade.
Att ta upp det är ungefär lika imbecillt som när Bettina frågade ett av de kvinnliga vittnena, som tagit upp att Madsen skickat någon bild med en kvinna i handbojor och liknande våldsamma bilder - då frågar Bettina om han inte skickat en bild på en katt också