2017-11-04, 09:10
  #493
Medlem
Visst är det inte någon barnlek att slå sig in på topp sex,men ingenting är omöjligt som Gunde säger.
Vad folk verkar glömma och vad som kan vara vårt verkliga ess i rockärmen är Mendes knytning till klubbens ägare.Det garanterar iofs inte med hundraprocentig säkerhet att vi får försttjing på alla spelare som är knutna till Mendes,men det gör onekligen saker och ting lättare.Det är självfallet så att Fosun och Mendes har ett långsiktigt mål för projekt Wolves..och då det är så tunga pjäser som de är så vore det osannolikt om de inte siktar mot stjärnorna.

Vi får se var vi hamnar till slut.Att åtminstone på allvar kunna etablera klubben som en permanent Prem klubb borde under alla omständigheter vara en fullt rimlig framtidsvision.Klubbens ägare har en strategi om att göra Wolverhampton till största klubb i Kina.Fotbollen är naturligtvis global idag.
Lyckas DET så finns det inga gränser för hur långt Wolves kan nå.

2-0 igår emot Fulham.Mycket enkel seger.
Ruben Neves är den bästa mittfältare jag sett spela för Wolves..sorry Kenny Hibbitt.
Att inte Liverpool köpte honom är deras loss.Nu åter uttagen till Portugals landslagstrupp.
Att spela för Wolves har gjort honom gott.Gud vet vad hans transfervärde är idag.
En steal för de 15 miljoner vi köpte honom för.
__________________
Senast redigerad av Lookalike 2017-11-04 kl. 09:15.
Citera
2017-11-04, 19:57
  #494
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av crippe86
Det stämmer, det stöder förövrigt min tes om att Wolves är i en helt annan position att konkurrera och slå sig in i toppskiktet.

Absolut, och det är ännu tuffare nu pga FFP, nu kan man ju nästan bara krypa sig fram mot att bli en toppklubb; FFP är något jag ogillar starkt då det stryper flödet utav pengar in till fotbollen och snedvrider konkurrensen, ironiskt nog då tanken var att det skulle motverka det.
Citera
2017-11-04, 20:53
  #495
Medlem
Alex P. Keatons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Imbaz
Frågan är om lfc är bättre utan Coutinho?

Citat:
Ursprungligen postat av MangoChutney
Inte fasiken saknas Coutinho...

Visst kan det vara så att fler spelare tar större ansvar när Coutinho inte är på planen. Kan ju både vara taktiskt (när Coutinho inte är med får andra spelare andra offensiva direktiv) eller psykiskt (när man inte kan förlita sig på Coutinho ändrar man själv inställning och ger lite extra). Är det alternativ två finns problem som behöver åtgärdas.

Självklart kan ett lag klara sig bra utan spelare x i vissa matcher men i långa loppet gör det stor skillnad. Avsaknaden av Coutinho har inte varit stor de tre senaste matcherna men sett över en säsong vore han självklart saknad. För ett lag i form är det lättare att ersätta en klasspelare, för ett lag i dålig form kan det vara skillnaden mellan ett antal ligaplaceringar.
Citera
2017-11-05, 13:27
  #496
Medlem
Ustyugov3s avatar
Det är så jävla underbart att Premier League lever genom klassanfallare och typiska britter som Peter Crouch och Glenn Murray. Den sistnämndes mål och efterföljande min är världsklass. Så det ska vara i England.

Hoppas genombrittiska Sheffield United under engelsmannen Chris Wilder går upp i PL f.ö. Bra lag, klassisk klubb och engelsk tränare=Retar ut anglofober som Noah Bachner m.fl.
Citera
2017-11-05, 16:47
  #497
Medlem
Rdealss avatar
Har Arsenals försvarsspel lagt ner? Sämre försvarsspel än Syrianska vid 3-1 målet.
Citera
2017-11-05, 16:49
  #498
Medlem
paras0nics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rdeals
Har Arsenals försvarsspel lagt ner? Sämre försvarsspel än Syrianska vid 3-1 målet.

Svårt att försvara sig mot offside
Citera
2017-11-05, 16:50
  #499
Medlem
Rdealss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av paras0nic
Svårt att försvara sig mot offside
Man spelar till domaren har blåst.
Citera
2017-11-05, 16:51
  #500
Medlem
paras0nics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rdeals
Man spelar till domaren har blåst.

Det gick så snabbt ändå, helt omöjligt att försvara sig emot.
Citera
2017-11-05, 16:52
  #501
Medlem
Rdealss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av paras0nic
Det gick så snabbt ändå, helt omöjligt att försvara sig emot.
Om du kollar reprisen så står alla stilla och skiter i att spela.
Citera
2017-11-05, 17:19
  #502
Medlem
used66s avatar
city arsenal 3-1.
som niva sa city är ett par nummer för stora för arsenal. city gjorde jobbet med stort bollinnehav. arsenal orkade inte stressa och erövra boll. arsenal stod stilla. vågade inte riktigt försöka. arsenals mittfält har väl inte någon som skulle platsa i ett topp 3 lag. hjälper inte att fylla mittfältet med folk om de inte kan spela. benzoözil kan - när han vill.

arsenal får försöka ta en 4e plats. slåss med loserpool om den platsen.
Citera
2017-11-05, 19:21
  #503
Medlem
paras0nics avatar
https://streamable.com/mgmnk

Undra hur grillad VNL hade blivit ifall han stod för det där som Jones gör.
Citera
2017-11-06, 00:49
  #504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av used66

arsenal får försöka ta en 4e plats. slåss med loserpool om den platsen.

Både Arsenal och Liverpool lär hamna utanför topp 4...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in