Citat:
Ursprungligen postat av Falcão
Precis som förra året. Till nästa omgång får de slänga in någon som kan göra en Gardell eller en Ahlstedt annars är det nog dags att lägga ner. Kändes alldeles för avslaget i år.
Instämmer! Visst har stämningen var trevlig i år men också rätt avslagen. Problemet är att produktionsbolaget/SVT låter en kändis bestämma övriga gäster. Vet inte vem som var den drivande i år, men i tidigare säsonger har det framkommit att t ex Körberg och Malmsjö fått bestämma vilka de ville ha med. Då blir det oftast kompisgäster t ex Körberg & Berqvist.
Tyvärr finns väl väldigt få kändisar som skulle våga gå utanför ramarna som Ahlstedt eller Gardell. Den enda 50+aren jag kan tänka på som skulle få fart på programmet är Mikael Dubois, fast det går tyvärr inte av förklarliga skäl. I bästa fall sneglar produktionsbolaget på framgången med "Så mycket bättre" och dess oväntade möten av OLIKA personligheter från olika generationer. I sämsta fall fortsätter det att vara åldrade Dramaten-stjärnor äter middag med varandra.