Citat:
Ursprungligen postat av
louisepettersson
Okej, så om de inte finner något som kan bevisa att det verkligen är den misstänkta så släpps han på fri fot? Eller måste de få tag i GM? Shit vad lost jag är i det här. Men har följt tråden sedan start och tänker följa den till slut. Sorry för trådkap om jag gjorde det.
Men jag antar att han kommer att ha förhör hela tiden fram tills ett nytt mål i rätten är? Och när är nästa gång?
De kommer att leta och gräva, ta prover och analysera, förhöra allt och alla. Det tar månader. Förmodligen ett halvår. Och då först bestämmer åklagaren om bevisen räcker för att gå till rättegång. Om inte släpps Billy. Ifall åklagaren anser att bevisen räcker för en rättegång blir det åtal och rättegång. Då får rätten avgöra om han är skyldig eller ej.
Det kan så klart under utredningen plötsligt komma fram något som gör att Billy absolut inte kan vara skyldig. Då släpps han fri. Vad det skulle vara vet jag inte i nuläget.