2017-04-08, 09:49
  #73
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
Några frågor

Är någon av de drabbade utländsk medborgare?

Har någon av de drabbade diplomatiskt immunitet?

Hur lång tid gick det från kapning av lastbilen till dådet?

Hur långt från mordplatsen i meter blev lastbilen kapad?

När blev lastbilen anmäld som kapad till polisen?

Om polisen som säger sig ha övat på sådana här scenarier fick en anmälan om lastbilskapning som överensstämmer med terrorscenario före morden, varför varnades inte SÄPO säkerhetsansvariga för personer i Stockholm?

Kvinnan med den kapade foten pratade engelska som modersmål och hon var tydligen mer oroad över att hon bara hade hunnit vara i Sverige i två dagar än över om hon skulle få behålla foten (chock). Hon var gissningsvis amerikansk (baserat på ett antal indicier i form av språk, kläder, agerande).

Om det stämmer att en omkommer var Tiggare så var denna troligen Rumänien eller Bulgar
Citera
2017-04-08, 09:51
  #74
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sehba106
Såddana här terrorbrott MÅSTE straffas med döden.. Dags för politikerna att omedelbums införa dödsstraffet igen....Sådana här personer kan man inte låsa in och sedan släppa ut..De kommer gölra mer skit..De kommer kosta hundratals miljoner av era skattepengar...En patron för 5 kr mellan ögonen är det enda dessa är värda. Finns hundratusentals frivilliga bödlar....Patetiska politiker...Reinfeldt borde sättas i fängelse för att ha översvämmat Sverige med terrorister utan identitetskoll....Sverige en fristat för terrorister.


Det finns USA och om någon av offren är amerikansk medborgare så kommer säkert en amerikansk åklagare överväga det straffet. Särskilt anstiftare bör ju grävas fram bakom förövare.

Anstiftare kan ju sitta varsomhelst i världen och inte ha något med förövaren att göra.
Citera
2017-04-08, 09:55
  #75
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Kvinnan med den kapade foten pratade engelska som modersmål och hon var tydligen mer oroad över att hon bara hade hunnit vara i Sverige i två dagar än över om hon skulle få behålla foten (chock). Hon var gissningsvis amerikansk (baserat på ett antal indicier i form av språk, kläder, agerande).

Om det stämmer att en omkommer var Tiggare så var denna troligen Rumänien eller Bulgar

Om amerikansk medborgare, har hon diplomatisk immunitet och står under amerikanskt beskydd?

Det låter i så fall som ett riktat mord med collateral damage.

US victim, FBI investigates. Tweet no needed.
Citera
2017-04-08, 09:58
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mertillen
Dra åt helvete. Som om ert pack visar några som helst människor respekt. Ni ska pissas på.

Självklart skall offrens anhöriga respekteras. Vad som är intressant är om de kan vara måltavlor för politiska organisationer eller kriminella organisationer.

Därmed kan deras personliga identitet lämnas åt sidan eller benämnas som offer Nr 1, 2 osv.
Citera
2017-04-08, 10:07
  #77
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av discord
Det sker momentant.

Mindre än 100 meter.

Det första larmet kommer från övre delen av Drottninggatan inom några minuter efter att bilen påbörjat sin färd.

Därför att ingen tid fanns.

Tack, du har just hjälpt FBIs utredning avsevärt


Gärningsmannen stal lastbilen – sekunder före attacken

Om ett av offren är amerikansk medborgare och har utsatts för attentat tidigare så är sannolikheten för delaktighet i dådet cirka 100 % för hela kedjan av säkerhetsarrangemang fram till dådet.

Polis inkluderat.
Citera
2017-04-08, 10:14
  #78
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Linkoopia
Är det någon som vet eller har en uppfattning vad motivet till detta är?
Vad vill denna gärningsman egentligen. Hur kan man motivera sig själv till en sådan hemsk handling?


Gärningsmannen kan var köpt för pengar eller övertygad om att handlingen skall utföras av andra skäl. Det är anstiftarnas motiv som är intressant och deras identitet naturligtvis.
Citera
2017-04-08, 10:26
  #79
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
Tack, du har just hjälpt FBIs utredning avsevärt


Gärningsmannen stal lastbilen – sekunder före attacken

Om ett av offren är amerikansk medborgare och har utsatts för attentat tidigare så är sannolikheten för delaktighet i dådet cirka 100 % för hela kedjan av säkerhetsarrangemang fram till dådet.

Polis inkluderat.

Citat:
Ursprungligen postat av argeneau
Eftersom lastbilen kapades på Adolf Fredriks kyrkogata som ligger i direkt anslutning till Drottninggatan så var både avståndet och tiden från kapning till dåd mycket kort.

Det svarar också på din sista fråga om varför ingen hann varna.

Eller att ingen ville varna. Allt beror på om det var ett väl planerat dåd mot en av de drabbade som skulle mördas? FBI kommer att utreda det och svara på den frågan.

Att mörda en skyddsperson med personskydd är svårt, klassiska metoder är olyckor, men nu övervåld (lastbil) med collateral damage döljer avsikten.
Citera
2017-04-08, 10:49
  #80
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B.Dowie
Jag tycker det är lite konstigt och jag hoppas på att fler kan bekräfta att det faktisk låg ett offer utan fot alt att hela underbenet faktiskt var av på den plats som jag markerat med röd ring.

Människan låg på övergångsstället med flera personer runt omkring sig. Då det var en jävla folkhop så borde ju någon vara medlem här på Flashback som kan bekräfta att jag faktiskt sett rätt.

Hur har det offret kommit till då det trots allt är en liten bit ifrån, hela diagonalen av Åhlens-huset faktiskt samt inget samband med just lastbilens sagda rutt.

Svarta X:et är lastbilens slutförvar.

https://minfil.org/M7p40ab1b2/Sk_rmklipp.PNG

Troligt är att hon var huvudmålet för attacken och att en lastbil i 80 km / timmen inte stoppar i första taget. Efterföljande färd med krasch till väntande support för vidare flykt försvårar utredningen. Allt fokus på Åhléns.

Kan du markera var lastbilen kapades är det ännu mer intressant.
__________________
Senast redigerad av Utredaren 2017-04-08 kl. 10:54.
Citera
2017-04-08, 10:55
  #81
Medlem
GyllenePeniss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SnakePlisssken
Nån av fjantarna i tråden som har lust att berätta vad som vem skulle ha att vinna på denna påstådda falseflag?

Behöver Löfvén folkets stöd för att invadera Syrien?
Nej
Är det miljöpartiet som vill öka hatet mot muslimer?
Nej
Har FI tröttnat på att vi inte stöder Trump tillräckligt?
Nej
Har polisen problem med att vi svenskar tycker de är för många på gatorna?
Nej
Eller är det illuminati nu igen???
Nej

Det handlar om att öka den elektroniska övervakningen av civila medborgare i Sverige. Man vill få Svensken att använda BankID när man surfar och ansluta sig mot en statlig server som i realtid granskar all ens elektroniska kommunikation innan den krypteras av Whatsapp osv...

En sideffekt är att man önskar att samhället inte gnäller för högt när USA eskalerar kriget i Syrien, men det är nog bara en bonus side-effect.

/jfg
Citera
2017-04-08, 11:09
  #82
Medlem
kjellkritisks avatar
jaha nu går alla som i sin mammas källare porrsurfar medan de läser varandras korkade..konspirationer i spinn. Ja då vet vi att ni inte drabbades.

Efterrationaliseringar, felslut och ren dumhet präglar dessa trådar. Jo det hände igår, nej det är ingen false flag med skådespelare. Men vi kommer nog snart få länkar på påstådda männikor i olika bilder vid händelser som är samma person. Tur att dessa puckon inte är plastkirurger för då hade patienterna sett ut som Picasso målningar med deras usla anatomiska kunskaper.

Människor dog igår, något som konspirationsnollorna inte reflekterar över, de tror istället att alla vi som fanns i närheten av händelsen är involverad eller lurad, för de projecierar sin egna dumhet på oss spom tänker och reflekterar. Men åk till området då och bilda er en uppfattning. Ja en lastbild mejade ner folk och krashade in i Åhlens vid drottninggatan.

Sedan ska de påpekas att ja men de säger olika saker..oj nu plockades detta bort.vojne vojne. För helvete era puckon det görs varje dag för information blir fel, och den blir mer när det händer något som gör människor rädda och lätt uppstår viskningsleken. Är man källkritisk tar man det lugnt och analyserar det som sägs, skrivs. Men just förvirring vid stora händelser är ett av konspirationssollarnas halmstrå.

Men nej ni sitter säkert och fegar istället för att bidraga konstruktivt!
Citera
2017-04-08, 11:16
  #83
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
Troligt är att hon var huvudmålet för attacken och att en lastbil i 80 km / timmen inte stoppar i första taget. Efterföljande färd med krasch till väntande support för vidare flykt försvårar utredningen. Allt fokus på Åhléns.

Kan du markera var lastbilen kapades är det ännu mer intressant.

Citat:
Ursprungligen postat av Orsa
Drottninggatan 71, nära korsningen med Adolf Fredriks Kyrkogata där lastbilen stals. Förmodligen var detta det första offret.

Citat:
Ursprungligen postat av Tradgardsmastaren
Här kan du se var lastbilen kapades, körde och kraschade


http://www.dn.se/sthlm/lastbil-in-i-folkmassa-detta-vet-vi/

Tack, som vanligt så finns det flera motstridande uppgifter som gör att huvudmålet för dådet inte behöver vara Åhléns. Utredande polis inklusive amerikanska FBI har säkert koll.

Stefan Hector lät väldigt teateraktig under pressträffen när han undanhöll denna information. Misstänkt, mycket misstänkt informationsagerande.
Citera
2017-04-08, 11:24
  #84
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B.Dowie
Detta är alltså en enskild incident menar du? Någon annan var inne på det också, SL-bussen körde på henne i tumultet som var några 100meter därifrån. (var även min spontana tanke men då hade jag inte fattat alls vad som pågick på Drottninggatan och andra sidan Åhlens)

Så du förstår avståndet, Det är alltså hela Åhlens-husets diagonal, höftar till med att det fågelvägen är 170m betonghus emellan min iakttagelse och den "stora" händelsens SLUT-punkt. Samt har knappt ingen samröre alls med lastbilens rutt till slutpunkten.

Samtida attacker planeras för ofta mordkommandon utsända av professionella aktörer, IS och Mossad och andra. En av attackerna är avledning den andra är huvudattacken. Samröre mer än den exakta tiden och anstiftare/planerare behöver inte finnas.

Titta bara på Charlie Hebdo attacken och den samtida attacken på Hypercacher kosher butiken. Den mest oskyldige är väl kosher butikens leverantör? Eller?

There is more than meet the eyes.
__________________
Senast redigerad av Utredaren 2017-04-08 kl. 11:28.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in