2017-04-08, 08:33
  #61
Medlem
patrixxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 89Spartan
dom här lastbilsattackerna börjar bli gamla nu..kan inte juden och globalisterna komma på något annat? tror dom att man är dum eller? sen har jag noterat lite...dom har barat intervjuat invandrare...det var en terroristövning dagen innan...asså samma skit sker ju verkligen varje gång det är nån "attack"...har dom använt skådespelare tro? eller är dom döda riktiga offer?

Dom använder uteslutande skådespelare och teaterblod. Innan händelsen har dom en "terrorövning" och då tas bilderna och man intervjuar dom vittnen som ljuger mot betalning. Det är inte säkert att dom förstår hur deras uttalanden kommer användas, men dom har skrivit på tystnadsplikt och kan ha fått hot också.

Läs på detta forum om alla tidigare "attacker" inklusive 9/11 så kan ni börja förstå vad fan det är som pågår http://cluesforum.info
Citera
2017-04-08, 08:44
  #62
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Shakopee
Det är väl klart att insatsen funkade mycket bra idag med tanke på att de för ett par dagar sedan hade en terrordrill med liknande scenario i Stockholm där de övade hur de skulle samarbeta inom de olika instanserna. i hela två dagar höll de på.

I princip alla terrorattacker föregås av en drill - titta från Brevik och framåt. Händelserna har föregåtts av en övning i samma område som sedan attacken händer på. Coincidence? Don´t think so. Är det ens statistiskt möjligt? Borde vara bevis nog för de pappskallar som sväljer allt de blir serverade.
Du tänker inte på att specialförband och dylikt övar typ hela tiden. De behövs inte på daglig basis skarpt. Inte ett dugg konstigt att övriga instanser kör terrorövning med den hotbilden vi har.

Det är klart man inte ska svälja allt man ser på media, men att märka alla händelser som falseflag/illuminati/nwo är fan mer vrickat ändå. Att tro att man vet något som alla andra inte vet är är lockande, men det utvecklas snabbt till en sinnessjuk världsbild. Flat earth nästa?
Citera
2017-04-08, 08:50
  #63
Medlem
Jag får inte ihop hur det här förklaras. Det måste vara första gången ett sådant här terrorbrott uppstår av en ren tillfällighet för chaffisen går ur lastbilen med nycklarna kvar, i en väldigt strategisk position också.

Skillnaden mot andra lastbilsterrorbrott är ju att där har lastbilen stulits dygnet innan eller ett antal timmar innan brottet. Här sker det i samband med brottet och går knappast att ha planerat. Det låter mer som ett psykfall.

Det som också stör mig är att jag hittar ingen som ställer dessa frågor. Har jag missat något? Återigen får man känslan av att man inte kommer få veta hur det här har gått till.
Citera
2017-04-08, 08:50
  #64
Bannlyst
I tv nu ber de hela tiden om att man ska akta sig för andra bilder av historien än den officiella-Vi har Wolodaski där anställd av Rootschilds nätverk själv i tv. Man har en person från media svt sr eller liknande sveningsson vars uppgift är att ge sken av att historien är sann. Med påstående om att ha slutit ögonen mm. Lite som skandiamannen vid OP mordet som också överdrev sin betydelse.
Väntar fortfarande på intervjuer med de skadade hur de blev träffade 18 st ska de va som påstås ha blivit överkörda av en 25 tons lastbil men blivit utsläppta från sjukhuset nu på morgonen.
Vi har sett särskilda inzoomningar på specialmilitärer med globalistmundering lasersikte mm. Tydligt att sionistmedia vill bygga upp en trygghet som ska få oss att vilja ha mer övervakning tungt beväpnade poliser och gärna Nato.

Mycket konstigt att en Isisterrorist inte tar livet av sig själv och istället erkänner-bara det är ju sjukt osannolikt-varför väljer han bort 18 oskulder hahaha så fall säger jag som svenska underättelserna som låg bakom OP mordet att här måste det varit en ensam gärningsman.

Riktigt sinnesjukt att de påstås ha hittat sprängämnen i bilen men sjukast av allt är att de sagt att han rekat innan. Jaha så den tillfälliga lastbilen med öl brukar lämna öl där då och han har med andra ord spanat in denna ölavlämning sen tidigare då-I så fall hur visste säpo det och varför stoppade de inte honom? Ville de ha en attack till varje pris? Nu när sossarna ska ha stämma och nato ska diskuteras? Vilka politiker och länder styrs vår säkerhetstjänst av?Vilken agenda har de? Arbetar de för Sverige eller globalisterna? Väldigt mycket i media om att man inte ska kommentera vad är det man vill dölja? Det tog alltså 12 timmar för att hitta sprängämne i bilen-väldigt konstigt att det inte sprängdes när bilen brann eller stötkänsligt som explosiva varor är inte explodera av 80 kms fart in i betong mohahaha!
Varför har svt en så ung tjej på plats för att intervjua? Ser ut som en knattereporter? Är väl för att detta ska uppfattas så känslosamt som möjligt vad passar bättre med en ung tjej-ger bilden till världen att våra unga tjejer har det bra kan ha högstatusjobb o kan intervjua blattar i city utan att bli sexuellt trakasserade

Enligt den sjuka övervakningssidan facebook har mannen uttalat sig posetivt om bostonbombningen för 6 år sen fatta hur övervakade vi är o värre skall det bli all svensk media spelar med.
__________________
Senast redigerad av janostortan 2017-04-08 kl. 09:09.
Citera
2017-04-08, 08:52
  #65
Medlem
P4n0pl147h305s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bongoman
Har också reagerat på att det är övervägande invandrare de pratat med. Det var ett par svenskar SVT intervjuade så noll är det inte.

EU fattade väldigt snabbt ett beslut om att avskaffa Schengen. Något de länge funderat på och nu har de en anledning. Andra anledningar kan vara att man vill införa mer avlyssning av alla, mer datalagring och fler trafikkontroller. Allt riktat mot vita svenskar så klart.

Jag tror inte på false-flag ännu men det kan komma fler uppgifter som gör det troligare.

Konspirationen lyder att försöka skydda muslimerna, därför de intervjuar så många svartskallar som möjligt, detta är en klassisk del i konspirationen. "Titta vad snälla svartskallarna är"

David Wood diskuterar det hela i en relativt ny video:
The Two Faces of Islam: Why All Muslims Benefit from Terrorism (David Wood)
https://www.youtube.com/watch?v=ObIThAi07Tg
Citera
2017-04-08, 09:15
  #66
Medlem
Frejssons avatar
Varför tror ni att man skulle blanda in den mest begåvningssvaga regeringen vi haft i en false flag?

Känns som det är högt upp i Säpo plus några av dom riktiga makthavarna dom gjort det.

Aldrig att man blandar in karriärister till politiker. Dom är ändå bara nickedockor till eliten.
Citera
2017-04-08, 09:28
  #67
Bannlyst
Konspirationsteori 1.När Trump fick vid installationen och sitt tillträde läsa underrättelsernas hemliga blå bok kan han där ha läst om ett planerat fejkattentat in Sweden och sen försagt sig av misstag någon månader efter när han sa Look what happend last night in Sweden?

Eftersom säpo psykförsvar mfl övade samband igår och i förgår med olika fall av terrorism kan jag inflika detta som skall hände i Sverige igår eller förgår-Man testar alltså vad Sverige går för hur folk reagerar osv i detta experiment som svensk underättelse tillsammmans med globalister utförde.

Väldigt intressant händelse ur många synvinklar.

Under dagen var det problem med alla bankomater i sverige va?
Kan minnas fel här, detta kan ha varit dagen innan.

Denna förhållandevis lilla händelse händer, och vad sker?
Tåg, tunnelbana, vägar, bussar mm stannar av helt. Personer kan inte ringa pg av överbelastat nät.
Flertalet mejlar funkar inte. Människor rekommenderas att ta kontakt med varandra över sociala medier istället?

Tänk er den dagen då sociala medier stängs ner. Vårt samhället är otroligt sårbart men vi tycks blunda för det.

Detta kan lika gärna ha varit en kontroll för att kolla hur sårbara vi är.
Åh vad kommer politikerna göra åt detta?
Fackeltåg, tyst minut, höja säkerheten men inte skjuta till mer pengar?
Citera
2017-04-08, 09:30
  #68
Medlem
FelGuds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Allt är inte false flag. Muslimer- och i synnerhet arabiska sådana, har all anledning att vara ursinniga på Västvärlden. Desperata.

Däremot så undrar jag lite över om al-Asad verkligen kan vara så korkad att han använder gas mot sin egen befolkning. Som att böna och be om att få världsopinionen emot sig.
Precis, Finns skitmånga arga radikala muslimer idagsläget.

Detta var bara en tidsfråga

1. Man har dragit in bidraget till flera radikala föreningar och tom hotat att göra de återbetalningsskyldiga

2. Man har planer på att stänga ner de radikala muslimska friskolorna

3. Opinionen har börjat vända de radikala salifistiska sunni muslimerna. De har inte alls samma stöd i media och bland befolkningen​.

Salifistiska muslimer är ökända för att använda terror som politiskt redskap
Citera
2017-04-08, 09:31
  #69
Medlem
emotion-lotions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Digitally.Imported
En sak som jag tycker är väldigt mysko är att attacker som denna alltid sker på en fredag eller lördag. Jag tänker tillbaka på ett antal tidigare attacker som skett under samma omständigheter.

Detta handlar om att man som muslim kommer till paradiset lättare på Fredagar och självfallet har fått sig ett litet pepp talk på mosken.

Annars så gillar muslimen att utföra terrordåd under ramadan eller på samma datum som tidigare historiska händelser, när man skar huvudet av en präst i Frankrike så var det på samma dag som ett tidigare nederlag för islam i Spanien ett par hundra år tidigare.
Citera
2017-04-08, 09:32
  #70
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av janostortan
Konspirationsteori 1.När Trump fick vid installationen och sitt tillträde läsa underrättelsernas hemliga blå bok kan han där ha läst om ett planerat fejkattentat in Sweden och sen försagt sig av misstag någon månader efter när han sa Look what happend last night in Sweden?

Eftersom säpo psykförsvar mfl övade samband igår och i förgår med olika fall av terrorism kan jag inflika detta som skall hände i Sverige igår eller förgår-Man testar alltså vad Sverige går för hur folk reagerar osv i detta experiment som svensk underättelse tillsammmans med globalister utförde.

Väldigt intressant händelse ur många synvinklar.

Under dagen var det problem med alla bankomater i sverige va?
Kan minnas fel här, detta kan ha varit dagen innan.

Denna förhållandevis lilla händelse händer, och vad sker?
Tåg, tunnelbana, vägar, bussar mm stannar av helt. Personer kan inte ringa pg av överbelastat nät.
Flertalet mejlar funkar inte. Människor rekommenderas att ta kontakt med varandra över sociala medier istället?

Tänk er den dagen då sociala medier stängs ner. Vårt samhället är otroligt sårbart men vi tycks blunda för det.

Detta kan lika gärna ha varit en kontroll för att kolla hur sårbara vi är.
Åh vad kommer politikerna göra åt detta?
Fackeltåg, tyst minut, höja säkerheten men inte skjuta till mer pengar?

det var ju en massa skit som hände igår...missilerna i syrien..bankomaterna och lastbilen..samma dag å allt..varför händer det så mycket skit samtidigt? jävligt konstigt asså
Citera
2017-04-08, 09:45
  #71
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av turmeric
Följande önskemål från polisen som framfördes för nästan exakt en vecka sedan är intressant:
http://www.svt.se/nyheter/inrikes/polisen-vill-ha-militarhjalp-vid-terrordad

Om vi får en liknande situation likt den i Paris med flera attacker samtidigt så kommer troligen NI och Piketens resurser inte att räcka till och jag antar att man vill ha militärens hjälp med mer än bara bevakning.
Om jag inte missminner mig så har väl NI redan i dagsläget gemensamma övningar med SSG och andra elitförband inom Försvarsmakten?

Det är väl inte heller orimligt att anta att militären har bättre verktyg för att stoppa en skenande lastbil än vad polisen har.
Några frågor

Är någon av de drabbade utländsk medborgare?

Har någon av de drabbade diplomatiskt immunitet?

Hur lång tid gick det från kapning av lastbilen till dådet?

Hur långt från mordplatsen i meter blev lastbilen kapad?

När blev lastbilen anmäld som kapad till polisen?

Om polisen som säger sig ha övat på sådana här scenarier fick en anmälan om lastbilskapning som överensstämmer med terrorscenario före morden, varför varnades inte SÄPO säkerhetsansvariga för personer i Stockholm?
Citera
2017-04-08, 09:48
  #72
Bannlyst
explosives found in stockholm attack truck - reports

A “bag of explosives” was reportedly uncovered in the wreckage of the truck used in the Stockholm attack which killed four. Police officials could not immediately confirm the reports by local media.

känns som att man har hört samma visa förut...börjar fan se ett mönster asså. https://www.rt.com/news/384011-explosives-stockholm-attack-truck/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in