Citat:
Ursprungligen postat av
baldarchin
varför krigade han så mycket då och startade krig mot USA och attackerade sovjet? var han en galning eller en jude som ville förlora?
Galning nja, men nån fegis var han inte det kan man väl iaf säga...
Svaren på dina frågor. Krigade mycket, ja, han anföll polen, då anföll England och Frankrike tyskland, resten är historia. Han höll ju tummarna att imperialisterna skulle låta honom vara ifred och behandla slaver så som kolonialmakterna behandlat afrikaner och indianer.
Anfallet mot Ryssland visade sig ju mindre lyckat än han räknat med, men samtidigt gick det enormt bra till en början, tusentals stridsflygplan och hundratusentals eller till och med miljontals soldater döda/tagna som fångar.
Krigsförklaringen mot usa var genomgalen och ett enormt misstag men han var pressad att visa handlingskraft efter att de misslyckats med att ta Moskva, och trodde att japanerna skulle återgälda hans gärning med att ta Soviet i ryggen.
Men ja "krigade så mycket" det var som sagt egentligen bara polen och Ryssland han ville kriga mot.