Citat:
Ursprungligen postat av
esant
Hur har det gått för dig och ditt CT-avslut? Några jobbigheter (från utsättning/abstinens alltså)? Hur mycket var det du tog om dagen?
Det gick sinnessjukt bra...
Jag gick från 40mg Stesolid till 12mg Norflurazepam. Körde en CT för över en månad sen. Knappt någon biverkning. Innan dess benso dagligen i 10 år. Först 4-5 år på 3 mg Xanor, som jag förövrigt gjorde en CT från. Fruktansvärd, hamnade på sjukhus efter EP anfall. Sen åt jag Stesolid eller liknande i 4-5 år på doser runt 40mg.
Idag är jag helt fri och mår hur bra som helst.. Underbart att inte ha något beroende.
Detta är mina erfarenheter och historia kring Norflurazepam...
Låter kanske som en påhittad solskenshistoria men det kan jag försäkra att det inte är. Har fått konstiga antydningar om att jag bara vill hylla Norflurazepam av "random" anledning.
De tabletterna jag hade över har jag skickat till en kompis som åt 3mg Xanor depot. Han kapade rakt av med 20 mg Norflurazepam. Nu ska han äta Nora ett tag och sen antingen göra CT eller nedtrappning.