Citat:
Ursprungligen postat av
Smidit
Fast integrationen sker inte på en dag. Låt det gå ett par år så kommer naturen ha sin gång. Ställ högre krav på arbetsförmedlingen istället för att ge folket ett chans. Rätta mig om du tycker att det inte är en bättre lösning än att låta människor dö.
Nu är du ute och simmar igen.
Du blandar ihop arbetsförmedlingen ( AF ) med att rädda liv.
Under 70-80-talet hade skolorna höga krav på människor att dem skulle plugga och bli något.
Vi fick i skolan lära oss att vi skulle respektera läraren och inte vara uppkäftiga och äta den mat som ställdes fram. Punkt ! ¨Vi utbildades i skolan och gick gymnasiet och universitet.
Idag är ungar uppkäftiga och skolkar, massor av invandare har inte slutbetyg.
Det fanns inte på min tid!!
Alla hade slutbetyg i grundskolan.
Sedan när vi kom till AF - som egentligen är " slutstation " då ser vi vad vi skördat.
Att invandare i dag inte kan få jobb beror på att
att det går 100 personer på ett jobb.
Massor av invandare har inte slutbetyg, inga referenser och ingen vilja att bli något eller plugga vidare.
Kasta in dem i skolorna - tvinga dem att gå på kom vux eller SFI, hårdare krav på slutbetyg.
Dem får gå i skolan tills dem fattat svenska. Skolkar dem - dra av bidragen. Socc är informerad.
Är dem här för att bo med oss ska dem också gå i skolan och utbilda sig och inte sitta hemma och glo på sina parabol kanaler från sitt hemland. Eller springa runt med niqaber och klänningar och tillbe sin Gud och skylla på att religionsfrihet.
Dem är här för att föra landet vidare - annars kan dem åka hem.