Citat:
Ursprungligen postat av
Dogberry
Om du nu tar och googlar och kollar upp hur det ser ut så får du kanske svar på dina frågor.
Jag har mina egna svar på frågorna, jag behöver inte googla. Min fråga var ställd till "
Mr-Mr".
Du får gärna
svara på
frågorna också om du vill,
istället för att prata runt dom och komma med meningslösa inlägg i tråden. Spalta gärna upp med 1,2,3 du också. Tack
Citat:
Ursprungligen postat av
Dogberry
Vad skulle en sån mur göra för nytta som du pratar om?
Vad menar du? Menar du min
"exempelmur"? Ja, den håller folk utanför landet men dock inte utanför "hindret", i mitt exempel berget. Blir en mur mellan länderna totalt meningslös fall det blir några kvadratkilometer amerikansk (öde)mark som hamnar på fel sida muren menar du?
Citat:
Ursprungligen postat av
DoraF
Varför biter du dig fast i frågor kring exakt var på centimeter som gränsmuren ska byggas?
Eftersom "
Mr-Mr" bet sig fast vid omöjligheten i att bygga en mur så bet jag mig fast i detaljen om vari omöjligheten ligger. Något h*n verkar vara oförmögen att svara på. Samma gäller dig och "
Dogberry".
Citat:
Ursprungligen postat av
DoraF
Det är sant att geografin är utmanande på många ställen, men det stora hindret i t ex Texas är att marken är privatägd. Det kommer att vara många och långa juridiska processer innan den frigörs för murbyggnation.
Det brukar inte vara nämnvärt svårt för myndigheterna att ordna rättigheter för vägar, kraftledningar, vatten, avlopp, telefonledningar, whatever. Den lilla människan brukar sällan ha ett skit att säga till om. Tror inte det blir särskilt svårt med en mur "för landets säkerhet".