2017-06-01, 07:01
  #12445
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FlashyBear
1 Vad som du inte förstår i frasen 'dö i förtid'? "Bensinbilar" kommer också att dödas av marknaden, men i Sverige kommer bensinbilarna att dö i förtid pga olika skatter och regler. Vad som du inte kan förstå?

2 Hur satsar Trump på kolindustrin? Eller vad det en halmgubbe?
Kol är föråldrat och ska ha en massa skatt på sig.
Och det lustiga är att den skatten man slappar på för dra ned på kol tex, den kommer en dag vara för låg och kolen tittas på igen.

Sen diskutera klimatpolitk med R funkar inte, då de styrs av en agenda som är fakta befriad.
Det har faktiskt mer och mer blivit så att R är partiet som ALLTID har en agenda när det kommer till pengar.
Och agendan är alltid att "nä, det är inte så farligt, du överdriver bara", och gärna "jag är ingen vetenskapsman, MEN!!!!!!...." och sen berättar man hur ~97% av forskarna har fel, och detta säger en politiker.
2017-06-01, 07:07
  #12446
Medlem
Kvasiintellektuells avatar
"Russiagate" är totalt fake story. Det är krigshökarna demokraterna som är emot en ny framtid för världen och vill stanna kvar i kalla kriget och därigenom vara NWO/ISIS/globalisters nyttiga idioter.
__________________
Senast redigerad av Kvasiintellektuell 2017-06-01 kl. 07:16.
2017-06-01, 07:09
  #12447
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stepthefuckback666
Det roligaste av allt med er socialister som huserar här på tråden (inkl moderatorn) är att ni ser så kortsiktigt.

Donald J Trump kommer inte backa mot NÅN!! Någonsin, fattar ni liberaler inte hur vi värdekonservativa män funkar, vi ger oss aldrig. På gott och ont.

EDIT: Plocka bort fittungen Kushner right now.

Han backade om handelskriget med Kina?
2017-06-01, 07:13
  #12448
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Trump håller på att städa upp i sin kabinett. För många läckor. Dessutom kanske du är medveten om att Kushner är ganska hårt ansatt av "anonyma källor" just nu. Svärsonen behöver plockas bort. Bannon behöver tas in på nytt. Det är väl vad som som kommer ske, istället för ett stormöte i Iowa. Dessutom är det på tiden att Trump slår tillbaks mot alla falska anklagelser. Det gör han bäst genom att utse en "special prosecutor" som han talade om redan under valkampanjen, vars uppgift det kommer vara att se över de olagligheter som Hillary- och Obamaadministrationen höll på med. Det handlar om "Pay for Play". Vet du inte vad det innebär får du utbilda dig själv. Det är hur som helst uppenbart att demokraterna är på väg att kollapsa under sina egna lögner. Trump däremot, står starkare än på mycket länge. Ser bra ut!

Varför tror du han ställde in stormötet? Kanske för att han är gaaaalen?

Hur kan Trump stå starkare 'än på länge' när approval ratesen pekar nedåt, utlandsturnén hade blandade resultat, Conway är äcklad av honom, FBI-utredning pågår och han har vissa besvär att få igenom sina vallöften?

Och vadå 'på länge'? När var senast Trump stod lika stark, och varför har han stått svagare en period menar du?
2017-06-01, 07:15
  #12449
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kvasiintellektuell
"Russiagate" är totalt fake story. Det är de krigshökarna demokraterna som är emot en ny framtid för världen och vill stanna kvar i kalla kriget och därigenom vara NWO/ISIS/globalisters nyttiga idioter.

Hur i all världen kan du veta detta? FBI- och justitiedepartementsutredningen pågår ju alltjämt.
2017-06-01, 07:29
  #12450
Medlem
Kvasiintellektuells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Hur i all världen kan du veta detta? FBI- och justitiedepartementsutredningen pågår ju alltjämt.
Svaret heter 'Deep state'. Dessa politiska profitörer och deras journalistiska hantlangare vill ha det i USA som det var förut. Det är dock egentligen naturligt att det blir hårt mot hårt vid stora förändringar som Trump.
2017-06-01, 07:47
  #12451
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kvasiintellektuell
Svaret heter 'Deep state'. Dessa politiska profitörer och deras journalistiska hantlangare vill ha det i USA som det var förut. Det är dock egentligen naturligt att det blir hårt mot hårt vid stora förändringar som Trump.

Jaha. För mig är det obegripligt hur en ung man på andra sidan Atlanten, utan inflytande eller kontakter kan veta detta med sådan säkerhet.
2017-06-01, 08:50
  #12452
Medlem
zergrushs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Han backade om handelskriget med Kina?
Det är snarare så att han backar precis hela tiden.

Den där efterblivna muren som aldrig kommer bli av; Nordkorea, "för jag fattade inte bättre"; total 180-vändning om sjukvård och Medicaid; sätta Obama och Clinton i fängelse verkar det inte heller bli något av med; EPA skulle ju försvinna men där gjorde han visst bort sig i budgeten; etc. etc. etc.

Sitter man och runkar till allt vad Donald säger så som sekten gör så får man helt enkelt vänja sig vid att bli besviken...
2017-06-01, 10:03
  #12453
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zergrush
Det är snarare så att han backar precis hela tiden.

Den där efterblivna muren som aldrig kommer bli av; Nordkorea, "för jag fattade inte bättre"; total 180-vändning om sjukvård och Medicaid; sätta Obama och Clinton i fängelse verkar det inte heller bli något av med; EPA skulle ju försvinna men där gjorde han visst bort sig i budgeten; etc. etc. etc.

Sitter man och runkar till allt vad Donald säger så som sekten gör så får man helt enkelt vänja sig vid att bli besviken...

Ja och nu har han tydligen planer på att ta bort delar ur AcA som rör att företag kan inkludera preventivmedel under AcA...Undrar om han inte försöker locka till sig katoliker?
2017-06-01, 10:33
  #12454
Medlem
HelloChrists avatar
Efter den oroväckande blixt-semestern så är Sean Hannity nu tillbaka med en Deep state-special!
https://www.youtube.com/watch?v=SuHUUHD0KlA

Angående fallet som inte får nämnas:
- I will not stop investigating, i will not stop asking questions [...] now i can report, i am making progress and there will be more comming probably sooner than later. // Hannity ca 1min in.

Edit.
Även vältalige Newt Gingrich gästar, helt klart sevärt!
__________________
Senast redigerad av HelloChrist 2017-06-01 kl. 10:36.
2017-06-01, 12:25
  #12455
Medlem
Susan Rice, CIA Director John Brennan and Obama United Nations Ambassador Samantha Power targeted by subpoenas from House Intelligence Committee.


http://www.washingtonexaminer.com/susan-rice-target-of-subpoena-from-house-intelligence-committee-report/article/2624598


Väldigt intressant att att se Samantha Power där, verkar som Nunes vet vilka som visa namnen på civila i USA.
2017-06-01, 12:50
  #12456
Medlem
zergrushs avatar
Etik och stadgar kommer tydligen i vägen för det (högst hypotetiska) "drain the swamp":andet?
http://www.thedailybeast.com/trump-exempts-entire-senior-staff-from-white-house-ethics-rules
Citat:
Trump Exempts Entire Senior Staff From White House Ethics Rules
President Donald Trump has exempted his entire senior staff from provisions of his own ethics rules to allow them to work with political and advocacy groups that support the administration.
Det är intressant att se hur USAs federala regering allt mer sjunker ner i ett rättslöst och tygellöst tillstånd, eftersom republikaner inte har några som helst intressen av att låta regel- eller konstitutionsbrott ha konsekvenser, så länge missdådaren är en av deras egna. Privat mailserver, som Clinton skulle lynchas för, har ju tex. blivit norm i den nuvarande administrationen:
http://www.newsweek.com/trump-emails-rnc-reince-priebus-white-house-server-548191
Citat:
Trump White House Senior Staff Have Private RNC Email Accounts

Föreställ er att Obama för några år sedan hade sagt "regler och normer gäller inte oss"?
Man kan undra om det hade varit samma tillmötesgående och överseende ton från det republikanska etablissemanget då...

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in