Citat:
Ursprungligen postat av
Luxors
Är du säker på det?
Ingen sitter på livstid i Sverige i fängelse.
Leif Axmyr satt 34 år i fängelse, den fånge som har suttit längst i Sverige.
Ska höra med kriminalvården om detta.
Blanda inte ihop straffets rubricering med straffpraxis. Det heter livstid (vilket är internationellt och historiskt vedertaget, i linje med dödsstraff, som är avskaffat hos oss), men praxis är ju (har varit) att de flesta som då ännu lever de facto hinner friges före döden. Men det finns säkert undantag. Och om man är 75 bast och tjock med högt blodtryck och dåligt hjärta vid domen och ska sitta minst 25 enligt allmänna rättsmedvetandet så är ju oddsen inte så goda för annat än reell "livstid".
Sen hör det ju till att det tar ett tag innan förändringar i praxis slår igenom i statistiken....
Men vi har inget straff som stipulerar att man sitter till döden, utan det heter att tidsbestämning kan prövas efter tio år (var det väl?). Man kan lätt föreställa sig varför det fungerar så. Annars blir medellivslängden hos dessa fångar kvickt mycket kortare, vilket ser illa ut i HRW:s o Amnestys undersökningar. Det finns ju inte heller något specifikt att peka på som skulle vara bättre med att de dör i förtid, om tanken är att ett långt straff är värre än dödsstraff tex. Dessutom är det inhumant och strängt taget oförenligt med straffandes poäng, som inte är att hämnas och kladda utan att isolera från fria människor, dvs frihetsberöva.
Det måste råda ett minimimått av mänsklig värdighet kring det. Det hedrar alla. Sen lär många dö i förtid ändå, men det är ju inget hotell heller.