Citat:
Ursprungligen postat av
dr.milorokonozovic
Som jag tidigare sagt är det väl inte osannolikt att Johannas hem varit osedligt, tänkbart att man gått så långt som incestuös pedofili. "varit som pappa sedan väldigt liten" etc. Det är sådant som ger grogrund för antisociala, boderline, psykopatiska störningar. De flesta vet att de är annorlunda från ett tidigt stadium och presenterar sig ofta med att sätta eld på någonting, mobbas, döda en svan med pinne eller liknande. Sedan fortsätter det tills de åker fast eller dör.
För mig var det från början något oklart om finnen varit ett offer men av trådens kommentarer att döma verkar han varit en dålig människa han också.
Man får hoppas att iaf något av barnen klarar sig hyfsat i vuxen ålder...
Den delen behöver inte ha någon bäring på JM:s hem och familj; däremot skulle övergrepp mot
henne kunna förklara en hel del av det här fallets komplexitet tillika hennes egen utvecklingshistoria.
Bär hon - som hon själv skriver i ett [mycket svårläst] brev ställt till alla sina barn - på en mörk hemlighet hon aldrig till fullo tidigare har kommunicerat till någon (och allra minst till sina barn)? - Eller är den sortens förklaringsmodeller bara en durkdriven mytomans försök att hitta utgångar?