Citat:
Ursprungligen postat av
lasternassumma
Bra översikt, Axis!
Det som ligger före spoilen nedan reagerade jag på.
Jag måste kanske kolla bättre, men jag har en bild av att JM skickade ett antal SMS till MN. Det började enl. FUP 2013-11-22. I korrespondensen ger JM en mycket mörk bild av Aki, som delvis bekräftas av MN. Mitt sammanfattade intryck är att JM och Akis förhållande var destruktivt för dom båda. 2013-11-30 försöker MN avsluta med att skriva "Ni får reda upp detta själva". Konversationen fortsätter dock till och från. 2014-03-31 köper Göran lägenhet till JM. 2014-12- gifter sig Aki och JM.
Hursom, uppmaningen från MN till JM att "sätta sig i säkerhet" hittar jag inte, men min bild är att JM skriver väldigt negativt om Aki och vill ha medhåll från MN.
Det är IMO svårt att avgöra säkert, men jag anar inslag av att JM söker bekräftelse och "alibi"...
Jag uppfattar det, liksom MN, lite knepigt att JM väljer att med långa utläggningar till hans ex beskriva problem som hon har i sin relation. Där finns ju knappast någon lösning för henne, så vad är hon då ute efter?
Jag hittar bl.a. detta, som är målande:
JM (2013-11-22): Hej! Hoppas ni har det bra, känner att jag vill skriva till dig för jag vet uppriktigt sagt inte hur jag ska hantera situationen som är här hemma och som varit från och till det senaste året. Jag behöver verkligen råd från ngn som känner Aki väl för jag är jätte orolig för honom. Han är helt avstängs i långa periodr, det går inte att prata med honom, han svarar inte. Det är precis som han är i en bubbls som inte går att knacka hål på. Hen beter sig riktigt illa o kallar mig en massa fula saker på finska. Jag har bett han söka hjälp men han skyller ifrån sig o kastar tillbaka att 'det är du som behöver hjälp' osv. Vad jag undrar Moni, känner du igen det här beteendet sen ert förhållande? Jag törs knappt lämna tvillingarna ensam med honom. Jag är jätte orolig för Aki. Säg inte till honom att jag kontaktat dig snälla. Kram Johannaa.
MN (2013-11-22): Hej Johanna! Tack för ditt förtroende. Jag blir berkligen ledsen över att höra hur ni har det. Tyvärr så känner jag igen mig. Jag tror också att Aki behöver hjälp men det är väldigt svårt att få någon att söka hjälp som inte vill. Jag hoppas så att det löser sig för dig och era underbara tvillingar! Stå på dig och sköt om dig! Kram Moni
(Aki uttrycker, som jag uppfattar det, besvikelse över att JM och MN kommunicerar om honom)
Så här skriver Aki till MN 2015-02-17: Jag har gjort slut med JM. Hon har varit otrogen med tre olika män innan och efter Egypten. Jag har flyttat.
Man måste läsa allt för att få en helhetsbild, men det här var några små urval.
Se bl.a.: Huvudprotokoll__del_1__8_.pdf
–
Tack så mycket! Tack även alla andra som skrivit samma sak!
Detta var intressant. Kunskap om brottsoffren är också väldigt viktig när man vill förstå brottet, inte bara kunskap om förövarna.
Jag får säga att min bild av hur Aki var som person är ganska vag men den fylls på hela tiden. Det som Monica själv uppgav i ett dokument som jag läste var att den utlösande orsaken till skilsmässan dom emellan var att han inte stöttade henne då hennes bror dog. Det verkar som att Aki kan ha varit känslomässigt skör(?). Jag tänkte om han nu inte orkade stötta andra.
Håller med om att det är lite udda att kontakta Akis ex för att diskutera svårigheter i deras förhållande. Eller förekommer sånt? Jag har inte riktig koll. Själv skulle jag inte gjort det kanske men om det är barn inblandat så kanske alla parter vill stå på god fot med varandra. Monica är ju mamma till tvillingarnas syskon. Det var väl därför "tänkt" att alla skulle ha en avspänd relation så barnen kunde träffas och lämnas över.
Kan också mycket väl vara så att JM ville ha det dokumenterat vilket svin han var så hon kunde peka på detta senare att hon tagit upp det med omgivningen. Det där med att hon skulle sätta sig i säkerhet kan ha varit något JM hittade på.
Hoppas verkligen tvillingarna kan få hamna hos Akis systrar. Sen kan dom få träffa sina syskon hos Monica ibland. Tror det vore den allra bästa lösningen. Hamnar dom hos Julia så tror jag det sociala arvet kommer slå hårt.