Citat:
Ursprungligen postat av
Gul-Telefon
Sitter och tittar på 3.liga-tabellen och ser att Paderborn ligger på nedflyttningsplats. Den klubben är verkligen i fritt fall och riskerar alltså att bli nedflyttade tredje året i rad om man inte lyckas vända trenden (endast 4 poäng på de 6 matcher de spelat efter vinteruppehållet).
Intressant. Kollar lite överskådligt på Paderborns historia. Paderborn höll till i zweite 2005-15, förutom ett år då man åkte ned och vände i tredjedivisionen. Man var helt klart stabila.
Men när man åkte ned måste mentaliteten förändrats helt. De tappade inte alla spelare, "bara" sju startelvaspelare. Deras trupp var faktiskt värderad högre säsongen efter de hade åkt ned i andraligan. SC Freiburg, som åkte ned samtidigt, tappade lika många startelvaspelare. De måste fått en dålig start som bara gick utför. Att man sedan ligger risigt till i tredjeligan nu är inte alls konstigt.
Tredjeligan var inget någon av dom hade förväntat sig och dom hade inte hunnit förbereda sig för det. De var tvugna att säga hejdå till en mycket större del av sin trupp, ett trejdeligalag kan inte betala löner som etablerade andraligaspelare vill ha. Det gav en hel nystart för laget, men man skötte även den på ett dåligt sätt, kanske influerade mentaliteten från de två tidigare nedflyttningarna lagets nya spelare?
Det stora felet måste ligga i hur man tacklade nedflyttningen från 1a och 2a bundesliga. Och jag förstår inte hur man inte kan vara mer beredd som ett lag i den situationen.