Citat:
Ursprungligen postat av
Stone
Så när börsen har stabiliserat sig och hämtar hem sig så kommer medierna att skriva "Brexit, det var inte så farligt för ekonomin som vi trodde!"
Nej, det kommer de inte att göra. Svensk MSM gör i stort sett aldrig avbön. Till och med fakta-rättelser är ovanliga (Epstein och Nordegren i P1 hör till undantagen).
Orsaken ligger delvis i att de driver agendor. De har i deras egna ögon alltid rätt p g a att de levererade något i en god sak. Deras agenda-journalistik är kantat av goda föresatser, inte av fakta, information eller empiri. Dessa föresatser kan i aldrig bli fel.
En annan orsak till MSMs bristande självkritik är att de vuxit upp i monopol eller oligopol. Etermedia var till ganska nyligen helt monopoliserat. Spelar inte jättestor roll om du gör ett bra eller dåligt jobb i ett monopol. Arbetsgivaren kan ju inte konka. Tidningarna har haft väldigt dåligt med konkurrens och presstödet har garanterat den feta lönen.
En tredje orsak till att de sällan erkänner fel är att 90% av dem innerst inne känner sig som stora bluffar. De vet med sig; att de skjuter från höften, saknar tillräckligt med källor, kopierar från andra, saknar kunskaper på djupet, att de rapporterar tendensiöst, etc. Att börja med självkritik blir då som att öppna Pandoras ask. Eller trilla ner i kaninhålet till underlandet.