Citat:
Ursprungligen postat av
koppen89
Det beror faktiskt inte så mycket på hur scenariot kommer att se ut. Det framtida beståndet av JAS-plan kommer vara så anorektisk så att samtliga flyg behövs vid minsta beredskapshöjning. Det är bara så det ser ut helt enkelt.
Nej, det är helt orimligt, att det inte går att undvara ens en enstaka grip till ett enstaka attackuppdrag oavsett vilket av alla möjliga scenarion som kan uppkomma nu och i framtiden. Hör du inte själv hur orimligt det låter?
Om vi antar att det är ett stort land i öster som är fienden, och att fullständigt krig ej ännu har brutit ut, att Sverige inte är huvudmålet för konflikten utan istället är det något annat land i Östersjöområdet som utsätts för "gröna gubbar" likt dem i östra Ukraina 2014, samt att det stora landet i öster har mobiliserat sin Östersjöflotta. Kommer verkligen jaktflyget behöva ta 100% av allting då eller kan det i detta scenario finnas en mening med att beväpna en rote Gripen med RBS15 i avskräckande syfte? Åtminstone för stunden?
Citat:
Ursprungligen postat av
koppen89
Först i ett senare skede när förstärkning anländer från länder som USA; Frankrike m.fl så kan det bli tal om någon avlastning för det svenska flygvapnet.
Här har jag gjort en bild som ganska bra illustrerar ungefär var länderna i närområdet kommer att fokusera sina flygstridskrafter:
http://oi63.tinypic.com/21jwpiu.jpg
Som ni ser så blir det ganska ensamt i de stora områden som vi måste hålla ställningarna i. Betänkt då att varje flottilj kommer ha runt 15 plan som kan skickas upp i omgångar så inser ni nog också att jaktflyget kommer ta 100% av allting (detta bygger dock på att nuvarande numerär av JAS bibehålls).
Är det tänkt att Ryssen ska utmana alla dessa flygvapnen i alla dessa områden samtidigt i ditt scenario? Då blir det nog tunt anfall från Ryssens sida med. Visst om Ryssen är den som anfaller så kan de välja vart de vill anfalla och kraftsamla i ett område i taget, men ändå, det blir svettigt för dem.
Citat:
Ursprungligen postat av
koppen89
Nu är inte det ryska flygvapnet det stora monster som det var en gång i tiden, men en stor upprustning sker ändå. Tar man även i beaktning hur de västerländska flygvapnen har bantas på senare decennier så är det mer än nog för att det ska bli fullt upp i en konflikt.
I en konflikt Ryssland mot ensamma Sverige ja, definitivt. Ryssland mot hela NATO, nej. Allt där emellan, kanske.
Citat:
Ursprungligen postat av
koppen89
Kunde väl inte sagt det så mycket bättre själv faktiskt. Kryssningsrobotar har dessutom (de flesta av dem i alla fall) förmåga att gå ned i underjordisk bunker och eliminera dessa. Något som nya RBS-15 knappast kommer byggas för.
Frågan är hur stort behov Sveriges försvar har av att kunna slå ut underjordiska bunkrar på dessa avstånd, att det är en bra resurs, javisst. Men hur mycket annat kan man tänka sig att avvara för att istället prioritera på detta?