Citat:
Ursprungligen postat av
Gurglaren
Ferry åt LCHF men finns även många andra som gör det. Vad i min förklaringsmodell är fel? Det viktigaste är att fett mättar länge, inte rubbar insulinbalansen och kroppen är i ketos:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Ketos_...tillst%C3%A5nd)
Många LCHFare håller på att påpeka vilka livsmedel som är OK och inte, vilket jag tycker är helt fel. Så länge man är i ketos så följer man LCHF (tycker jag).
Vad är det nu du vill ha källa till? Jag har länkat källa till ex hur insulin och ketos fungerar.
Nej, han åt flera hundra gram kolhydrater per dag, det är inte lchf.
Han körde dock på något som går ut på att träna och hålla lågt kolhydratsintag och öka upp det vid tävling.
Din förklaringsmodell att kolhydrater skulle vara roten till allt ont till att börja med. En av tre makronutrienter som intas dagligen. Det är lite som när folk väljer att kasta skit på mättat fett, att det råkar vara med i mycket skräpmat.
I USA har man börjat äta mer fett, de går fortfarande upp.
Sen har du länkat till Robert Lustig som inte är en bra källa, varför har du fått länkar som förklarar.
Friska individer har inte problem med insulin eller blodsocker. Sett till vad som mättar bäst per kcal så leder protein.
Jag ställde ju frågor jag ville ha svar på.