Citat:
Alltså ditt största problem har att göra med din AS. Du förstår inte hur andra funkar och de förstår inte hur du funkar.
Om man ska ge dig råd så handlar det om att överbrygga din AS, dvs kompensera för den. De som är döva kompenserar med syn osv. Ni med AS behöver hjälp att göra scheman för hur man beter sig så ni inte framstår som udda.
Ni behöver också hjälp att lära er att tolka omvärlden. Eftersom du inte kan läsa av sociala koder så kommer du i ständig konflikt med värden. En sak som jag seriöst undrar med er med AS - det är varför ni är så tvärsäkra på att er tolkning av det som sker är rätt, - när det ingår i ert handikapp att inte kunna tolka?
Om man inte har theory of mind så har man ju inte möjligheten
http://media.pedagogisktperspektiv.s..._for_nagot.pdf
Jag skriver inte detta för att vara elak, jag undrar seriöst? är det för att man inte kan tolka alls, som man inte tvivlar på sin tolkning? Dvs man ser inga variabler?
Jag har levt 16 år med en man med AS och det var oerhört tröttsamt att hela tiden försvara sig mot dessa tolkningar. Jag har även haft senare kontakt med människor med AS och varit en tolk mellan NT och AS så jag är väl insatt i det här problemet.
Länken jag gav dig är mycket bra, du behöver bli bemött på en intellektuell nivå. Problemet med kvinnor är att vi är känslomässiga. Så skall du ha med kvinnor att göra så måste du hitta ett sätt att bemöta kvinnors känslomässiga behov. Du behöver lära dig att kompensera för din brist.
Du behöver en mentor in i NT världens djungel, men du måste först inse att du behöver det.
Många av de som rått dig här, har inte en susning om hur AS fungerar. De blir också frustrerade på dig, då de inte förstår att världen ser helt annorlunda ut utifrån ditt perspektiv. De förväntar sig att du skall bete dig och vara som en NT och när du inte är det blir de arga för du avviker från det normalt förväntade. Människor socialiseras av grupptryck bla. Grupptryck och sociala hintar fungerar inte på folk med AS de blir bara förvirrade. Och ni mår så klart dåligt av att alltid bli missförstådda.
Det blir lite som att förvänta sig att en hund ska bete sig som en kanin, och bli arg på hunden för att den inte är en kanin. Vet inte om du hänger med i den metaforen, men NT'sarna gör det.
Vet inte om jag än en gång lade ribban för högt?
__________________
Senast redigerad av Gertrud1 2016-12-06 kl. 14:46.
Senast redigerad av Gertrud1 2016-12-06 kl. 14:46.