Citat:
Ursprungligen postat av
AryaneFan
så alla islamska bomber kan förklaras med västvärldens krigsindustrins profithunger. jag undrar vem som är psykopatisk här.
Det får utredningen avgöra. Det finns givetvis en risk att det bara är sjuka människor som helt plötsligt får för sig att begå terrorism. Men det brukar vara en större organisation bakom de större dåd som utförs. Det finns rimligtvis en agenda, vare sig den är i huvudet på 10 enskilda personer samtidigt, eller om de 10 personerna är sammanförda av en bakomliggande "hjärna".
Det är förmodligen en kombination av dessa saker. Där villiga rekryter för diverse skumma operationer finns i överflöd, och dessutom i en trovärdig kontext. Allt är liksom alldeles för perfekt uppmålat så att folk skall tro på det. Det är för bra för att vara slumpmässigt terrorvåld. Dock inte helt orimligt att det kan vara så.
Det är väl utförda operationer, det måste jag medge. Det är lätt att ta till vapen för att hämnas, men vi måste utreda och tänka klart först ( och snabbt ).
Detta var förmodligen en "terror" cell av många vilande inne i Frankrike.