Citat:
Ursprungligen postat av
Knullkungen
Har hon rätt?
Givetvis inte.
Citat:
– Att ställa utsatta grupper mot varann skapar bara fientlighet och hat
Att ställa grupper mot varandra görs ständigt eftersom pengarna är begränsade. Statens budget bygger på prioriteringar och att ställa olika grupper i samhället mot varandra, d.v.s. vad man ska satsa på respektive satsa mindre på. Vissa grupper får mer pengar medan andra grupper får mindre pengar. Det är tyvärr så det fungerar till dess att pengarna finns i obegränsad mängd.
Citat:
Therese Lundén, 25, har tröttnat på folk som klagar på flyktingmottagandet
Jaha, det var ju tråkigt för henne. Bäst att skriva ett inlägg på fejjan och inkassera lite likes och få en artikel om saken.
Citat:
För det första, var var ditt engagemang för en månad sen? Ett år sen?
Jag har varit engagerad för hemlösa svenskar ett tag. Nivån kan ju alltid diskuteras, men varje liten insats betyder något. För övrigt är det väl bra att ett engagemang väcks någon gång än inte alls. När började ditt engagemang för migranter då? Vad gjorde du för migranterna för ett år sedan? Förmodligen bygger din fasad på att få så många likes som möjligt och hävda din egen godhet offentligt. Det där med medmänslighet verkar mest vara en bisak.
Citat:
Det är bara maskerad främlingsfientlighet och populism
Nej, det är det inte. Det är en fullt legitim åsikt att få tycka hur prioriteringarna ska se ut.
Citat:
Ni gömmer er bakom en fasad av medmänsklighet
Till skillad från din fasad som i realiteten bygger på ryggdunkningar och likes från godhetsapostlarna.
Citat:
'Våra egna' är mer värda än 'de andra'”.
Vad exakt menas med "mer värda"? Det är ingen självklar rättighet för resten av jordens befolkning att få ta del av Sveriges välfärd. Likaså har inte jag en självklar rättighet att få ta del av t.ex. Kanadas välfärdssystem.
Citat:
Therese säger att hon skrev inlägget för att sprida kunskap med hjälp av fakta
Ja, det brukar heta så när det egentligen skrivs för att själv känna sig nöjd och att få likes. I själva verket handlar det om att sprida känsloargument och att alla är lika mycket värda och att alla i hela världen har rätt att ta del av Sveriges välfärd. Att pengarna är begränsade och inte räcker till alla låtsas vi inte om.
Citat:
I den här utmanande situationen
Politikerklicheérna sprids även till godhetsriddarna på fejjan ser jag. Själv skulle jag klassa nuvarande situation med ca. 9.500 asylsökande per vecka samtidigt som vi har ca 3-4000 hemlösa i Sthlm och ca 34.000 i hela landet som mer än en "utmanande situation".