Citat:
Ursprungligen postat av
RulleRivare
Jepp. Att kritisera något med argumentet att det finns viktigare saker är ett vanligt retoriskt grepp. Om de som säger att vi måste hjälpa våra egna hemlösa i första hand verkligen hade engagerat sig i att hjälpa våra hemlösa hade jag kunnat ha lite respekt för det uttalandet, men var fanns alla dessa hjältar innan invandringen fanns på tapeten?
Liknande saker kan man se i många sammanhang. Stödjer man djurens rätt får man skit för att det är viktigare att hjälpa människor som lider. Försöker man göra något åt miljöproblemen i Sverige får man skit för att man inte istället försöker få Kina att skärpa sig.
Gör något själv för i helvete, och vill du inte göra det kan du helt och hållet hålla käften.
Citat:
Ursprungligen postat av
tobes
Det enda jag tycker är "fel" i diskussionen är att med största säkerhet har 99% av alla dessa som säger detta aldrig lyft ett finger för att hjälpa de hemlösa heller.
Hur många kan med handen på hjärtat säga att de hjälp till på stadsmissionen, skänkt pengar till hemlösa, köpt någon av deras tidningar eller på annat sätt bidragit till att de ska ha en bättre tillvaro?
Om de ens skulle lägga ner en tiondel av tiden de använder till att gnälla på hur folk hjälper andra utsatta grupper så skulle de hemlösas situation förbättras markant.
Så om den skatt man betalar inte ens räcker till för de svenska hemlösa, utan man måste engagera sig privat för att det ska fungera, varför skulle då det vara en bra idé att blattar ska in i det systemet och varför då ta skatt över huvud taget om det inte går tillbaka till dem som behöver det och på köpet plocka in mer skattsugande grupper?
Å ena sidan ska svenskarna skattas till döds med "välfärden" framför som skäl, men å andra sidan ska han också förväntas göra allting själv när en grupp är utsatt (särskilt om han önskar att uttrycka en åsikt om det).
Givetvis får man klaga hur mycket man vill om att den skatt man betalar läggs på främlingar, utan att man ska börja kräva att någon ska ut och "dubbelarbeta". Om det sker är det en frivillig sak.
Se det också som så: Om vi inte "måste" ta hand om de svenska hemlösa, varför skulle det då finnas en given moralisk kod att vi måste ta hand om blattar? Uppenbarligen så existerar det ett val, och att tro att ett blatteri kan komma och missgynna oss till ett hundra procent och vi måste fortfarande vilja ha det och se det som en naturlag, är genomfalskt och omänskligt.
Med er logik ska man låta sig rövknullas så många gånger som staten och PK-hororna vill. För att de gömmer sig bakom att man annars "förenklar". Vad passande att allt tog sådana komplexa konturer i något som de har beslutat om och orsakat.