Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.Illzi
Är det någon mer än jag som är bombsäker på Sveriges kollaps inom 12 månader?
Sättet hur Sverige styrs med invandring, sämre välfärdssystem och tandlöst rättsväsende tillsammans med en skuldsatt stat upp över öronen så ser iallafall jag inget ljus tunneln.
Nya utrikesministern uttalade att hon ville öka kontrollen inrikes som utrikes, men som den islamistkramare hon är så undrar jag vilka som kommer kontrolleras och jag misstänker att de vill kontrollera och hindra att nationella hjälps åt vid krissituationer.
Nu kan ju jag vara helt ute och cykla med denna domedagsprofetia men med allt inräknat så ser jag bara kaos i Sverige inom en väldigt snar framtid.
Hur ser ni på flashback på saken?
I min närhet har jag bara stridspittar vilka önskar krig mer än annat, behöver annan input.
Det framgår inte specifikt vad du baserar din bombsäkerhet på men dina farhågor bekräftas nog av de flesta här.
Kolappskarusellen är igång precis som lågkonjunkturen. För vissa är det redan påtagligt och för andra kommer effekterna långt senare.
Medborgarna känner sig nu generellt otrygga samhället men även i sina hem .
Våra landsförrädare är oroliga för att medborgarna ska börja ombesörja sin egen trygghet nu när det står utom allt tvivel att ingen annan gör eller kommer att göra det.
Man hoppas att Svenska folket ska skrika efter fler poliser och mer befogenheter till poliser och även tydligt visa att man är positiv till militära insatser.
Man hoppas vidare att Svenska folket inte ska förstå är att dessa nya kontrollerande organ kommer att främst verka mot den egna befolkningen för att just kunna slå ner eventuella uppror etc.
NATO har redan varit i södra Sverige och just övat på att slå ner denna typ av uppror.
Fundera på vilka av medborgarnas intresse våra landsförrädare har beaktat de senaste åren och fundera sedan på vem som kommer att kontrollera dessa ordningsmakter folket nu ställer sig bakom och applåderar.