2019-09-12, 10:34
  #5785
Medlem
Furillens avatar
Polisen: ”Klarar inte de planerade skjutningarna”

Citat:
Regionspolischefen förklarade att konfliktläget mellan de kriminella nätverken just nu är på en hög nivå i regionen. Detta för att tillgången till vapen, och framför allt automatvapen är fortsatt hög.

– Under den senaste tiden har allmänheten drabbats när de kriminella skjuter i det offentliga rummet. Vi har största respekt och förståelse för den oro som det naturligtvis skapar bland allmänheten, säger Ulf Johansson.

En siffra som är någon månad gammal visar att totalt nio oskyldiga personer i Sverige hittills i år har drabbats av gängkriminaliteten och har skjutits till döds. Cirka 25 personer har skadats.

https://mitti.se/nyheter/situationen...lTn24.facebook
Citera
2019-09-12, 10:37
  #5786
Medlem
Furillens avatar
Folkbladet: "Ytterst märkligt att det i den socialdemokratiska statsrådsfloran inte finns någon som på allvar problematiserar den fortsatt mycket höga invandringen till Sverige"

Citat:
Det är till exempel ytterst märkligt att det i den socialdemokratiska statsrådsfloran inte finns någon som på allvar problematiserar den fortsatt mycket höga invandringen till Sverige. Oron som finns ute i de välfärdsansvariga kommunerna och i de gråsossiga väljarleden borde speglas av personer på den högsta nivån.

https://www.folkbladet.se/opinion/en...om6284707.aspx
Citera
2019-09-12, 11:31
  #5787
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Totius
Precis. För att inte nämna alla de ”kommunikatörer” som det nu kryllar av i kommunerna.

Jag tror att en graf över tillväxten av kommunikatörer för kommuner, landsting och staten skulle döda denna tråd genom ett ovedersägligt bevis på kollaps.

Mängden saker som måste döljas eller förklaras bort växer exponentiellt.
Citera
2019-09-12, 11:47
  #5788
Medlem
GeleZachas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Illzi
Vad finns mer att avveckla då, allt är styckat och utsålt redan känns det som...
Hur ser den nya världsordningen ut?


Vilken "höger" syftar du på?
Moderater och o dylikt eller extremhögern, d.v.s nationalsocialister?


Sett en del klipp med invandrare där de öppet berättar om hur islam och invandrare ska över i Norden och där vita mannen inte ska tackas för välvilja utan det är Allah som ser till att de lever gott...
Tycker inte de är det största hotet heller, de tycks bara vara ett verktyg att skapa friktion för att utöka EU's makt över folket i Europa.
(Ännu ett ogrundat påstående, men det är som det känns, har inga logiska belägg för detta)
Åsyftade inte någon specifik del av högern, men ju mer samhället kollapsar desto mer höger kommer nog folk att gå.
Citera
2019-09-12, 12:52
  #5789
Medlem
ariberts avatar
Sverige kollapsar inte rakt av utan det blir stegvisa försämringar. Några äldreboende stängs, ett antal vårdavdelningar stängs, klasserna i skolan får ta emot fler elever.
Vi kommer sakta men säkert att vänja oss vid att Sverige inte är samma land som fram till 70-talet.

Sverige måste komma i botten innan det vänder och det är en bra bit kvar till dess. Gissningsvis 5 till 10 år.
Citera
2019-09-12, 13:00
  #5790
Medlem
TextTvs avatar
Jag ser följande scenario framför mig: Svenska folket kommer att till slut vakna och dra i handbromsen. Det som får folk att vakna är när gemene man inte längre kan blunda för vad detta kalas kostar i både pengar och elände. Det kommer yttra sig i att vi kommer rösta på M+KD+SD nästa val. Vad tror ni då kommer hända när Sverige helt plötsligt gör tillvaron betydligt sämre för invandrare vad gäller bidrag, hårdare straff och utvisning vid brott? Tror ni alla dessa män i sina bästa år kommer ta det med ro? Vänstern kommer fortsätta att vigla upp invandrarna mot oss svenskar, nu kan de ju dessutom hävda att vi har en illegitim och rasistisk regering. Jag tror av vi då kommer få se dagliga upplopp, bilbränder, home invasions och skenande vålds- sexbrottlighet mot svenskarna. Om vår polis och våra domstolar inte kan hantera nuvarande situation, hur fan ska de kunna skydda befolkningen från vad som komma skall?
Citera
2019-09-12, 13:40
  #5791
Medlem
Jirens avatar
Självklart rör sig Sverige mot en riktig kollaps, men den kommer knappast inträffa inom de närmsta 5 åren. Ännu finns utrymme för diverse skattehöjningar och ytliga panikåtgärder, allt för att kunna hålla igång cirkusen ett tag till.

Men om Sverige mot all förmodan kraschar redan nästa år så skulle jag inte bli helt förvånad. Vi bor trots allt i ett land av idioter, styrt av idioter. Svenska folkets gränslösa dumhet är nästan mer skrämmande och farligare än själva massinvandringen.

Bidragsturister går att deportera, uppehållstillstånd och medborgarskap går att återkalla, men vad ska vi göra med alla sinnessjuka svenskar? Där har ni det verkliga dilemmat och själva orsaken till dagens katastrofala utveckling.
__________________
Senast redigerad av Jiren 2019-09-12 kl. 14:11.
Citera
2019-09-12, 13:57
  #5792
Medlem
dacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aribert
Sverige kollapsar inte rakt av utan det blir stegvisa försämringar. Några äldreboende stängs, ett antal vårdavdelningar stängs, klasserna i skolan får ta emot fler elever.
Vi kommer sakta men säkert att vänja oss vid att Sverige inte är samma land som fram till 70-talet.

Sverige måste komma i botten innan det vänder och det är en bra bit kvar till dess. Gissningsvis 5 till 10 år.
Ja tittar vi tillbaka historiskt till 20 talet och depressionen som följdes av lågkonjunkturen efter det glada 20 talet så gick den i vågor under över tre år ifrån 1929 till 1933 då botten var nåd.
Så det är ju ingenting som sker under en natt.
Citera
2019-09-12, 14:43
  #5793
Medlem
Furillens avatar
Trots vårens många anlagda bränder blir det nu färre brandmän på Södertörn:

Citat:
Färre brandmän kan komma att rycka ut på skogsbränder och större olyckor på Södertörn.
Brandförsvaret planerar att spara – och dra ner på sin beredsskapsstyrka.

– Vid en hård belastning kommer vi att få riktiga problem, säger en person med insyn.

https://mitti.se/nyheter/brander-bra...kholm&view=app
Citera
2019-09-12, 14:51
  #5794
Medlem
Furillens avatar
Regeringen satsar 30 miljoner på bostäder till afghaner:

Citat:
Stockholms Stadsmission får 30 miljoner kronor av regeringen för att ordna bostäder åt hemlösa afghaner som fått stanna tack vare den så kallade gymnasielagen.

https://www.friatider.se/regeringen-...-till-afghaner
Citera
2019-09-12, 15:00
  #5795
Medlem
Furillens avatar
Arbetslösheten fortsätter öka:

Citat:
Arbetslösheten i Sverige ökar nu för andra månaden i rad, visar nya siffror från Arbetsförmedlingen. Och den kommer fortsätta att öka framöver.

https://www.friatider.se/arbetsl-she...uzzFSJBwr8-los
Citera
2019-09-12, 15:01
  #5796
Medlem
Lagerthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Illzi
Är det någon mer än jag som är bombsäker på Sveriges kollaps inom 12 månader?

Sättet hur Sverige styrs med invandring, sämre välfärdssystem och tandlöst rättsväsende tillsammans med en skuldsatt stat upp över öronen så ser iallafall jag inget ljus tunneln.

Nya utrikesministern uttalade att hon ville öka kontrollen inrikes som utrikes, men som den islamistkramare hon är så undrar jag vilka som kommer kontrolleras och jag misstänker att de vill kontrollera och hindra att nationella hjälps åt vid krissituationer.

Nu kan ju jag vara helt ute och cykla med denna domedagsprofetia men med allt inräknat så ser jag bara kaos i Sverige inom en väldigt snar framtid.

Hur ser ni på flashback på saken?
I min närhet har jag bara stridspittar vilka önskar krig mer än annat, behöver annan input.

Det framgår inte specifikt vad du baserar din bombsäkerhet på men dina farhågor bekräftas nog av de flesta här.

Kolappskarusellen är igång precis som lågkonjunkturen. För vissa är det redan påtagligt och för andra kommer effekterna långt senare.

Medborgarna känner sig nu generellt otrygga samhället men även i sina hem .

Våra landsförrädare är oroliga för att medborgarna ska börja ombesörja sin egen trygghet nu när det står utom allt tvivel att ingen annan gör eller kommer att göra det.

Man hoppas att Svenska folket ska skrika efter fler poliser och mer befogenheter till poliser och även tydligt visa att man är positiv till militära insatser. Man hoppas vidare att Svenska folket inte ska förstå är att dessa nya kontrollerande organ kommer att främst verka mot den egna befolkningen för att just kunna slå ner eventuella uppror etc.

NATO har redan varit i södra Sverige och just övat på att slå ner denna typ av uppror.

Fundera på vilka av medborgarnas intresse våra landsförrädare har beaktat de senaste åren och fundera sedan på vem som kommer att kontrollera dessa ordningsmakter folket nu ställer sig bakom och applåderar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in