Citat:
Ursprungligen postat av
flanders
Är man frisk och ung samt omedveten/obrydd om hur mycket vi beskattas och bor i en enklav utan brot kan man säkert tycka allt är bra och trevligt. Samt att man ej har barn.
Hur lång tid tror du det tar att få en tid för operation av tex ljumskbråck (har en vän som försökt det)?
Hur många obehöriga lärare tror du det finns per skola och hur många tror du det är per klass numera?
I "lilleputtstaden" (Sveriges 3e största!) skjuts det 10ggr mer än I Köpenhamn som är 7-8 ggr större. Sverige har lägst polistäthrt i europa.
Hemtjänsten går på knäna och de äldre har de sämre än på mycket länge.
Allt detta får du för det facila.priset av världens högsta skatter.
Och allt.detta under brinnande högkonjunktur där staten ÄNDÅ måste låna pengar för att få allt att gå runt. Hur tror du utvecklingen ser ut framöver när lågkonjunturerna kommer?
Bra sammanfattning av läget, vill bara tillägga att det blir ännu värre de närmaste åren. Enligt SCB ökar befolkningen med en miljon fram till 2024, på sju år. Då ni, räcker inte en världens högsta skatter långt. Börjar dessutom de svenska företagen tappa i konkurrenskraft går förfallet ännu snabbare.