Citat:
Ursprungligen postat av
Lian.Vendl
då gränsen för övervåld känns hårfin
Gränsen för övervåld är inte hårfin. Det finns en marginal. MEN, grundregeln är att du får använda samma våldsnivå som du blir angripen av. Om du då överskrider detta medvetet, så försvinner ju din marginal, och då blir det en hårfin bedömning, som slutar i att handla om i exakt vilken sekund han tryckte av avtryckaren, och bedömning i vilken sekund han hade blivit dödad om han inte tryckte av.
Hade KG däremot tagit fram ett basebollträ så hade, förutom att brottsoffren hade överlevt (eftersom det är lättare att dosera våldet med ett basebollträ än ett skjutvapen, såvida man inte går helt bärsärk på brottsoffren) men kanske varit medvetslösa, då funnits en ganska rejäl marginal till fördel för KG.
Citat:
Ursprungligen postat av
withnoname
100 % struntat i profileringen av dom han fredade sig emot.
Vilket är helt enligt lag. När man använder nödvärn så kvittar* det vilket "CV" de som man fredar sig emot har.
Nödvärn är det som händer här och nu, inte vad som hänt, och inte vad som kommer hända.
Vilket innebär, att du får använda mer våld mot den ostraffade person som kommer med en kniv, än den person med ett straffregister full med mord, som kommer obeväpnad.
Detta har med likhet inför lagen att göra. Bara för att man begått brott innan, betyder inte att man får sämre skydd av lagstiftningen mot ex. övervåld i nödvärn från den man angriper. Detta i kontrast mot USA, där man inte är lika inför lagen, och där man får försämrade rättigheter på grund av tidigare bravader.
* I en excessbedömning kan dock straffregistret på de man fredar sig emot, ha en liten betydelse, eftersom objektiv rädsla är en delmängd i bedömningen om man kunde besinna sig. Vilket finns ett exempel på, tror det var i denna tråden. Men då förutsätts det att det är en excessituation också, vilket det inte var i detta fall.
Citat:
Ursprungligen postat av
vemsfel
faktiskt får finna sig i att bli ihjälstucken i sitt hem av en brödkniv
Det är ju det som inte går, brödknivar är ju som bekant trubbiga i spetsen. Sedan är det omöjligt att sticka ihjäl någon genom att befinna sig utom räckhåll för offret bakom en låst ytterdörr. Som jag sade, angriparna måste ha forcerat dörren innan de anses utgöra ett sådant hot att man har rätt att döda dem i nödvärn.