Har sökt domar och nu hittade jag en där både Tingsrätt och Hovrätt dömde till 1 års fängelse och skadestånd. "Påföljden skall bestämmas till fängelse ett år, varvid hänsyn tagits till bestämmelserna om nödvärn."
Men i Högsta domstolen ogillades åtalet och mannen gick helt fri.
Mannen hade slagit en granne i huvudet minst 22 ggr med en hammare efter att han hade blivit attackerad med kniv.
"Frågor om nödvärn och nödvärnsexcess."
Nacka tingsrätt
Allmän åklagare väckte åtal vid Nacka tingsrätt mot J.H. för grov misshandel enligt 3 kap. 6 § BrB med följande gärningspåstående.
J.H. har den 15 februari 2005 på Solstickevägen 7 på Ingarö i Värmdö kommun med en hammare som tillhygge tilldelat S.W. ett flertal slag i huvudet.
Våldet har för S.W. medfört livsfara. Han har fått ett flertal brott och 22 sårskador i ansiktet och huvudet, vilket medfört blödningar och infektion i hjärna och hjärnhinnor samt svullnad av höger hjärnhalva och förskjutning av hjärnan. Fram till den 17 maj 2005 har han opererats tolv gånger och måste troligen opereras ytterligare. På högra ögat har han blivit blind och ögat har måst opereras bort. Det trauma han utsatts för har även lett till epilepsi och kraftiga kognitiva funktionsnedsättningar.
Brottet är grovt då S.W. utsatts för livsfara och tillfogats svår kroppsskada med bestående men.
S.W. yrkade skadestånd.
Högsta Domstolen Domslut
"Sammanfattningsvis får utredningen anses utgöra tillräckligt stöd för att göra den bedömningen att J.H. vid gärningen befann sig i ett sådant psykiskt tillstånd att det måste anses ursäktligt att han inte förmått att begränsa sin våldsanvändning till vad som utgjort tillåtet våld enligt bestämmelsen om nödvärn.
Åtalet mot J.H. skall därför ogillas.
S.W:s talan om skadestånd grundas enbart på att J.H. begått en brottslig gärning. HD:s bedömning innebär att J.H. inte gjort sig skyldig till brott. S.W:s skadeståndstalan kan därför inte bifallas (jfr NJA 1990 s. 210).
Domslut
Med ändring av hovrättens dom ogillar HD åtalet och S.W:s skadeståndstalan.
Här kan ni läsa mer
https://lagen.nu/dom/nja/2009s234
Nu får vi verkligen hoppas på att fupen visar att dräggbröderna anfallit K-G och att han har försvarat sig på det enda sätt han kunde med det vapen han hade tillgång till.
I domen med hammaren togs troligen även hänsyn till att den friade mannen var ostraffad och den skadade mannen hade flera domar mot sig som visade på att han hade ett våldsamt förflutet.
K-G är ostraffad och dräggbröderna har ett otal domar på sig där bl.a kniv har använts, dom har misshandlat flera gånger osv.