Citat:
Ursprungligen postat av Cruel-Town
Så du menar att oavsett hur mkt man knarkar i sig så kan man inte dö av syrebrist? Syrebrist är ju som bekant inte så jävla nyttigt för hjärnan... Har väl också varit uppe ett antal gånger att man inte ska bränna i sig för många hur som helst... Inget är bra i för stor mängd. (Konsumtionen i stort är lugn, på en vecka kan man dra i sig ett par hundra innan det blir komplikationer, men om man sitter och smäller i sig patron efter patron en dag... tror inte det gynnar en direkt. (Jo första taget

... men inte sen.)
Precis det jag menar, du dör inte av syrebrist så länge syretillförseln är god (dvs du befinner dig inte under vatten eller dylikt). Du kan helt enkelt inte "knarka dig till döds" genom att sätta i dig tillräckligt många i rad. Möjligen med en fastspänd gasmask för ansiktet (eller om du är klädd i tvångströja och någon matar dig...), i annat fall kommer du inte vara fingerfärdig nog att ladda sifonen till slut och i medvetslöst tillstånd råka börja andas luft och kvickna till.
Sedan kan en rad andra komplikationer uppstå vid alltför kraftigt intag, så nej, det är då rakt inte nyttigt. Jag brukar dricka ordentligt med mjölk både före och efter för att se till att få i mig B12 och kalcium, for the record.